Näitus "Lendutõus X"
2016. aasta kevadel lõpetas rahvusliku tekstiili eriala kümnes lend – kaheksa tudengit, kelle lõputöödest valmis näitus.
Rahvusliku tekstiili lõputööd koosnevad tavaliselt kahest osast: kirjalikust etnograafilisel ainesel põhinevast uurimusest ja käsitööna valmivast praktilisest osast, mis võib olla rahvakunstist inspireeritud autorilooming, tooteseeria või käelisele oskusele väljakutset esitav rekonstruktsioon mõnele Eesti muuseumile. Loovpraktilised lõputööd toetuvad tihtipeale Eesti Rahva Muuseumi hiiglaslikule esemekogule ja arhiividele, kuid ka väikemuuseumide materjalid aitavad meie töid oluliselt rikastada.
Näeme Eesti rahvakunsti kui elavat, arenevat ja ühiskonna muutustega kohanevat kultuuriosa ning soovime selle avaraid kasutamisvõimalusi tutvustada laiemale publikule. Kohalikku etnograafilist ainest ning naturaalseid ja kvaliteetseid materjale kasutades väärtustame visuaalset ja käelist kultuuripärandit ning ümbruskonnast hoolivat mõtteviisi.
2016. aastal rändas lõputööde näitus "Lendutõus X" kolme Eesti linna:
· 13.06. - 22.07.2016 Pärimusmuusika ait, Viljandi
· 03.10. - 15.10.2016 Eesti Arhitektuuri- ja Disainigalerii, Tallinn
· 01.11. - 31.12.2016 Tartu Ülikooli muuseum, Tartu.
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonda kuuluv rahvusliku tekstiili eriala on tänaseks tegutsenud 22 aastat. Erialal õpib juuni 2016 seisuga ligi 50 üliõpilast.
Uusi üliõpilasi võtame vastu igal paarisaastal. Lisaks päevaõppele on meil kaugõppevorm ehk avatud ülikool, mille õpiaeg ja maht on samad – neli aastat ja 240 euroopa ainepunkti.
Näitust korraldab TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond ja toetab Eesti Kultuurkapital.
Näituse korralduses lõid kaasa:
Kristi Jõeste, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku tekstiili õppekava programmijuht ja lektor
Christi Kütt, rahvusliku tekstiili lektor
Inna Raud, rahvusliku tekstiili lektor
Katri Smitt, üldkompositsiooni lektor
Riina Tomberg, rahvusliku tekstiili lektor
Astri Kaljus, rahvusliku tekstiili lektor