Studia Vernacula 2018
2018. aasta ajakirjanumbri alateema on „Esemete elulood /Object Biographies".
Aaastakirja artiklid on kättesaadavad veebiplatvorm
Kas käsitöö ja teadus mahuvad ühtede kaante vahele? Aga suisa ühte artiklisse? Studia Vernacula näitab, et mahuvad küll, ja sugugi mitte halvasti. Artiklites küsitakse, kuidas on üks või teine ese tehtud, mis põhjustel on valitud just niisugune tehnoloogia, millist teed kaudu on ese kujunenud just selliseks, nagu me teda näeme.
Studia Vernacula 2018. aasta numbri teemaks on esemete elulood. Inimese elulooga võrreldavat eseme "elulugu" on põnev uurida just käsitsi valmistatud esemete puhul. Kõige põnevam elulugu on esemetel, mis on üle elanud oma valmistajad ja esimesed kasutajad, mis on ehk vahepeal olnud kapinurka ununenult varjusurma vajunud. Nad on taassündinud uude maailma hoopis uutlaadi esemete ja muutunud mõtte- ning elulaadiga inimeste keskele. Meie suhtumisest sõltub, kuidas vana asi sellesse maailma sulandub: kas temasse kätketud paljude inimpõlvede teadmised ja oskused osatakse taasavastada, kas ta annab ehk järelkasvu uute samalaadsete esemete valmistamisel või peitub tema eluloos lahendus mõnele meie uues maailmas esilekerkinud probleemile.
Lisaks teoreetilistele aruteludele saab numbrist lugeda mõndagi huvitavat Saare naiste sarviliste peakatete kohta, aga ka kirivööde, preestrirüüde ja Muhu vammuste valmistamise saladusi. Traditsioonilise ehituse vallas arutletakse vanade maamajade taasasustamise ja välikäimla jätkuva taasleiutamise teemadel.
Ringvaate rubriigi on ülevaated pärandtehnoloogiat populariseerivatest ettevõtmistest (Craft Camp, digioskuste projekt jm) ning uuemate rahvarõivaraamatute ja painutatud puust esemete valmistamist õpetava teose tutvustused.
Studia Vernacula avaldab Eesti traditsioonilise käsitöö, oskuste ja ainelise kultuuripärandi teemalisi uurimusi. Paljud meie autoritest on õppinud või õpivad pärandtehnoloogiat Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias.
Väljaandja: Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond (Posti 1, 71004 Viljandi, Eesti)
Ajakirja väljaandmist toetab Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital ja HV valdkondlik kirjastamistoetus
Toimetus:
Peatoimetaja: Kadri Tüür
Sisutoimetajad: Helen Kästik, Kadri Tüür
Keeletoimetaja: Kanni Labi
Tegevtoimetaja: Madis Rennu
Projektijuht: Lembe Lahtmaa
Konsultandid toimetuse koosseisus:
Tekstiil ja arheoloogia: Ave Matsin
Semiootika ja tekstiil: Kristi Jõeste
Metallitöö: Eilve Manglus
Puitehitus: Leele Välja
Tõlked: Tanel Pern
Inglise keele toimetaja: Jonathan Roper
Küljendus, kujundus: Kristjan Mändmaa
Levi: Saarakiri OÜ
Kõik tudia Vernacula numbrid veebis: http://ojs.utlib.ee/index.php/SV
2018. aasta numbri esitlused toimusid:
- Mardilaadal 8. novembril Tallinnas, Saku suurhallis
- Pärandtehnoloogia konverentsil 16. novembril Viljandis, Kondase keskuses