Etenduskunstide osakond
Rakenduskõrgharidusõppes saab osakonnas õppida etenduskunstide õppekaval. See on 2020. aastal vastuvõttu alustav uus õppekava, mis lõimib endasse senised kolm õppekava: tantsukunst, teatrikunst ja teatrikunsti visuaaltehnoloogia.
2020. aastal toimub vastuvõtt tehnilise produtsendi ja visuaaltehnoloogi erialadele (spetsialiseerumisega dekoraator-butafoor, valguskujundaja, videokujundaja).
2021. aastal toimub vastuvõtt näitleja, tantsuõpetaja ja lavastaja erialadele (spetsialiseerumisega lavastaja, koreograaf või kogukonnateatri juht).
Etenduskunstide õppekava alustaladeks on:
• erialaste oskuste sidumine kunstiliste ambitsioonidega;
• ainulaadne etenduskunstide õppimise mudel: kõik erialad õpivad koos - etenduskunst on meeskonnatöö;
• erialast õppetööd viivad läbi oma ala tipud. Erialaste oskuste omandamist toetab kvaliteetne humanitaarne kõrgharidus.
Õppimine etenduskunstide õppekaval kestab neli aastat päevaõppena Viljandis. Üldteooria läbivad tudengid koos, hiljem süüvivad nad oma eelistatud eriala õppesse juba spetsiifilisemalt. Kõik üliõpilased läbivad ka ettevõtlusõppe mooduli, mis annab vajalikud teadmised ettevõtlusega alustamiseks. Kogu õppekava jaguneb väga üldistatult kaheks mõtteliseks õppeprofiiliks - inimesed, kelle siht on olla laval, ja inimesed, kelle töö jääb lava taha.
Õppekavas on võimalik valida viie eriala vahel.
Visuaaltehnoloogi eriala. See eriala jaguneb omakorda kolmeks spetsialiseerumiseks: valguskujundajaks ja videokujundajaks - nemad loovad ning ehitavad valgus-ja videolahendusi erinevatesse ruumidesse, ning dekoraator-butafooriks, kes aitab muuta erinevate etenduskunstide väljamõeldud maailmu reaalsuseks.
Tehnilise produtsendi eriala. Tema on inimene, kellel on ülevaade ja arusaam tehnilistest erialadest ning kes oskab teiste inimeste tööd ja loomingut koordineerida nii, et kunstisündmuste tehnilised lahendused sünniks õigeaegselt.
Lavastaja eriala. Lavastaja on looja, kes oskab oma loomingulisi impulsse näha läbi liikuva keha, füüsilise objekti, visuaalse kujundi, psühholoogilise suhte, kirjutatud sõna või kontseptuaalse mõtte ning muuta kunstiline visioon ühtseks tervikuks väga erinevatesse ruumidesse.
Näitleja eriala. Näitleja on tema keha ja hääl, ja kunstnik, kes oskab end õpetada.
Tantsuõpetaja eriala. Tantsuõpetajat inspireerib liikuv inimkeha ja ta on võimeline seda kogemust edasi andma.
TÜ Viljandi kultuuriakadeemia on laboratoorium, kus on õppimiseks olemas kõik vajalikud keskkonnad: kaasaegselt sisustatud black box, vastava infrastruktuuriga proovi- ja treeningruumid, töökojad, multimeediakeskus, oma kostüümiladu ja raamatukogu. Etenduskunstide osakonnal on toimiv koostöö teater Ugalaga ning teiste etendusasutustega Eestis, kus viiakse läbi erinevaid õppepraktikaid. Samuti võimaldab kuulumine rahvusvahelistesse võrgustikesse tudengitel ennast täiendada vahetusõpilasena välismaal. Viljandi võimaldab paindlikku ja individuaalsust toetavat õpikeskkonda.
Etenduskunstide osakonnas on piisavalt palju võimalusi, et kujundada oma nägu ja omandada enda huvidele vastavad teadmised, et siis hiljem etenduskunstide maastikul leida oma koht lavastaja, kunstniku, pedagoogina, performerina, disainerina, produtsendina. Lõpetajad töötavad erinevates etendusasutustes, produktsioonifirmades, üldhariduskoolides ning huvihariduses nii vabakutseliste kunstnike kui spetsialistidena. Soovi korral on võimalus jätkata õpinguid magistriõppes.
Lisamaterjale
Etenduskunstide osakonda tutvustav artikkel ajakirjas Teater.Muusika.Kino
Etenduskunstide osakonna YouTube’i kanal
Loe lähemalt iga eriala kohta:
![]() |
![]() |
![]() |
|
Tantsukunsti õppekava: | Teatrikunsti visuaaltehnoloogia õppekava: |
Teatrikunsti õppekava:
Hetkel õpivad: 13. lend 14. lend |
Magistriõppes on etenduskunstide osakonnas võimalik õppida kahel magistriõppekaval. Kunstide ja tehnoloogia õpetaja magistriõppekava on TÜ Viljandi kultuuriakadeemia ja haridusteaduste instituudi ühine õppekava.
2019. aastal toimus esmakordselt vastuvõtt uuele ingliskeelsele heli- ja visuaaltehnoloogia magistriõppekavale. Uuri lähemalt:
![]() |
![]() |
Heli- ja visuaaltehnoloogia | Kunstide ja tehnoloogia õpetaja |
Etenduskunstide osakond Facebookis
Sündmused
Jälgi EKO sündmusi Facebookis, Instagramis, YouTube'is