Käsitsi tehtud heaolu – ühesõpe käsitöö ja hoolekande ühendamiseks
TÜ VKA rahvusliku käsitöö osakond osaleb rahvusvahelises projektis Käsitsi tehtud heaolu – ühesõpe käsitöö ja hoolekande ühendamiseks (Handmade Wellbeing – Collaborative Learning in Craft and Welfare Interfaces, 01.09.2015–31.08.2017). Erasmus Plusi rahastatava projekti üldkoordinaator on Helsingi Ülikooli õpetajakoolituse osakond ning teised partnerasutused UniT Austrias ning SuperAct Inglismaal.
Kuigi käsitöömeistritelt ja -õpetajatelt oodatakse kaasalöömist mitmesugustes ühiskondlikes ettevõtmistes, puudub neil tihti ettevalmistus tööks erinevate sihtrühmadega. Käesolev projekt keskendub eripäradele, millega peavad käsitöömeistrid ja kunstnikud arvestama eakatega töötades.
Eakate puhul on harjutud heaolu seostama eelkõige füüsilise tervisega, kuid tähtis roll on ka loomingulisel tegevusel. Selle asjaolu arvestamine muutub järjest olulisemaks vananeva rahvastiku tingimustes. Pealekasvav vanurite põlvkond on oma aktiivse elu elanud keskkonnas, kus väärtustatakse aktiivseid puhkuseviise, enda proovile panekut ja elukestvat õpet. Nii asetatakse järjest suuremaid ootuseid ka hoolekandeasutustele: lisaks olme- ja terviseteenustele osatakse nõuda ka isiklike vajaduste täitmist ja vaimset rahulolu. Kuigi juba käelise ja kunstilise tegevuse protsess ise pakub tegijale rahuolu ja mõjub teraapiliselt, aitab see vanadekodudes ja päevakeskustes heaolu suurendada muudelgi viisidel. Uute oskuste omandamine kõrges eas aitab näha end jätkuvalt areneva ja õpivõimelisena ning tõsta elulusti. Loominguline sotsiaalne kaasatus aitab vähendada vanurite sotsiaalset isolatsiooni, toetada liikumist ja lihasstimulatsiooni. Kuna praegusel Eesti vanurite põlvkonnal on väga head käsitööoskused, huvitume ühtlasi viisidest, kuidas neid nutikalt rakendada. Olemasolevatele pädevustele keskendumine ja neile väljundite pakkumine suurendab vanuritele vajalik-olemise-tunnet ning inspireerib neid aktiivselt osalema oma lähiümbruse kujundamises ja muutmises.
Meie rahvusvaheline projekt hõlmab väga erineva klientuuriga hoolekandeasutusi, kus meie käsitöömeistrid viivad läbi eri tehnoloogia ja raskusastmega töötubasid. Neljas riigis toimuvate töötubade kogemuse põhjal valmivas õppematerjalis peetakse silmas eelkõige käsitöömeistrite ja kunstnike huve: kuidas valmistada end ette tööks vanuritega, milliseid asjaolusid selle sihtrühma puhul silmas pidada, kuidas tulla toime erinevate olukordadega, millest end niisuguses töös leida võib. Samuti tutvustatakse käsiraamatus konkreetseid tegevusi, mis sobivad erinevate eelteadmiste, oskuste ja võimekusega sihtrühmadele mitmesugustes hoolekande- ja raviasutustes. Niisuguste uued hariduslikud mudelid pakuvad kindlasti kasu ka vanuritega tegelevatele hoolekandeasutustele.
TÜ VKA rahvusliku käsitöö osakonna Eesti partnerid on:
- Viljandi Päevakeskus - http://vpk.viljandi.ee/
- Viljandimaa Hoolekandekeskus SA (hooldekodu) http://www.hoolekandekeskus.ee/
- Tartu Päevakeskus Kalda http://pkkalda.tartu.ee/
- SA Nõo Hooldekodu
9.-16. oktoober 2016 väisas rahvusliku käsitöö osakonna delegatsioon koosseisus Kersti Rattus, Eilve Manglus, Indrek Ikkonen, Elen Tammet, Helen Kästik ja Ave Matsin Grazi linna Austrias. Erasmus+ projekti Handmade Wellbeing raames tehti tutvust sealsetes vanadekodudes läbi viidud kunsti ja käsitööprojektidega, osaleti näituse avamisel ja konverentsil, mille keskmes oli kunsti seos heaoluga. Reisi olulisim tõdemus oli, et heaolu tõstvad tegurid on individuaalsed ja sõltuvad igast konkreetsest inimesest.
6.-10. veebruarini 2017. a. külastavad Viljandit projektipartnerid. Rahvusvahelise töökoosoleku kõrval toimuvad ka avalikkusele suunatud tegevused (ettekanded, näitused), kuhu on oodatud kõik huvilised.
Kuigi projekti töökeel inglise keel, vahendame oma tegemisi ja tulemusi ka eestikeelses uudiskirjas. Rohkem informatsiooni leidub projekti kodulehel http://craftwellbeing.eu/ ja lisaks saab projekti kulgu jälgida ka rahvusliku käsitöö osakonna kodulehel. Uudiskirjad: veebruar 2016 ja mai 2016.
Koostööhuvi või küsimuste korral ootame kõiki huvilisi ühendust võtma Ave Matsiniga (RKO osakonna juhataja, ave.matsin [ät] ut.ee) või Helen Kästikuga (RKO välissuhete projektijuht, helen.kastik [ät] ut.ee).