Koolitusprogramm „Eesti Eurütmiakoolitus“
Tartu Ülikool ja MTÜ Eesti Vabade Waldorfkoolide ja -lasteaedade Ühendus on loonud pikaajalise, ajavahemikul 01.01.2021 – 01.07.2026 toimuva koolitusprogrammi „Eesti Eurütmiakoolitus“, mis toimub ühe-aastaste jätkukursustena viies osas. Viimane koolituskursus kestab 1,5 aastat – alates 01.01.2025 kuni 01.07.2026.
Iga kursuse läbimisel saavad täiendusõppijad Tartu Ülikooli tõendi täiendusõppe läbimise kohta. Kõigi viie kursuse läbimisel on omandatud eurütmia baasõpe, mis annab õiguse eurütmiat kui liikumiskunsti ja pedagoogilist õppeainet õpetada nii lastele kui täiskasvanutele ja võimaluse tegeleda kunstilise ehk lavaeurütmiaga ning osaleda rahvusvahelistel eurütmia festivalidel ja täiendõppe kursustel.
Vaata 5-aastast õppekava eesti keeles ja inglise keeles.
Koolituse sihtrühm on oma erialal loovaid impulsse otsivad ja liikumist armastavad inimesed: huvijuhid, kooliõpetajad, muusikud, etenduskunstide esitajad kunstnikud ja teised inimesed, kes soovivad töötada erinevate seostega keele-, muusika-, geomeetria- ja liikumiselementide vahel.
Esimene õppeaasta 2021: „Eurütmia alused ja kõneeurütmia põhielemendid“
Eesmärk: Eurütmia kunstilise, pedagoogilise ja teraapilise suundumuse tutvustamine. Kõne põhielementide (vokaalid, konsonandid, diftongid jmt) ja muusika põhielementide (takt, rütm, meloodia, intervall jmt) seosed liikumiselementidega ja inimese hingeliste protsessidega.
Toimumisajad 2021: 18.01.-29.01; 19.02 -26.02; 05.03.-07.03; 19.03.-21.03; 09.04.-23.04; 14.05.-16.05; 28.05.-30.05; 11.06.-13.06; 26.06.-04.07; 02.08.-20.08; 03.09.-05.09; 17.09.-19.09; 01.10.-03.10; 21.10.-30.10; 12.11.-14.11; 26.11-28.11; 10.12.-12.12
Toimumiskoht: TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia ruumid 128 ja 010
Maht: 50,25 EAP (738 auditoorset + 571 iseseisva töö tundi)
Hind: Osalustasu 2 000 €, kuulub tasumisele hiljemalt 30 päeva enne esimese sessiooni algust ühekordse maksena (erandkorras kokkulepitud osadena). Hind sisaldab koolitust, ei sisalda toitlustust ega majutust.
Meie õppetöö korraldus (kursuse eest tasumine ja kursusest loobumine)
Eraisiku poolt tasutud summa esitame Maksu- ja Tolliametile, mis kantakse Teie tuludeklaratsiooni koolituskuluna. Tulumaksusoodustus 20% on antud kursuse puhul 400,00/300 eurot, mis tagastatakse vastavalt tulumaksuseadusele (paragr.26 lg 1, 2 ja 2 prim 1).
Õppejõud: Epp Vainu, Virgi Ojap, Karmen Püü, Barbara Mraz, Rita Kort, Aija Rancane, Jostein Aarbakka, Meelis Sügis, Sulev Ojap jt.
Kõik eurütmiaõpetajad on läbinud Goetheanumi poolt tunnustatud eurütmia baaskoolituse. Enamik õppejõududest töötab (eurütmia)õpetajatena koolides või eurütmia seminarides või on vabakutselised kunstnikud.
Koolituse sisu 2021:
Kõneeurütmia: Vokaalid, konsonandid. Evolutsiooni rida. Diftongid. Häälikute karakterid, rühmitamine. Häälikute kolmene olemus (liikumine, tunne, karakter).
Kokkutõmbumine ja laienemine konsonandi vormides: sulghäälikud (B, P, G, K, D, T). Erinevad keeled eurütmias (läti, saksa jm). Eepiline, lüüriline, dramaatiline stiil.
Sirge ja kaar. Keskpunkt ja perifeeria. Kokkutõmbumine ja laienemine. Valgus, pimedus, värvid. Raskusjõud, selle ületamine. Mõtte-, tunde- ja tahteimpulss liikumises. Kolmeosaline samm.
Ristumine, põimumine, spiraal, harmooniline kaheksa, kolmnurk, nelinurk, viisnurk, kuusnurk, seitsenurk, ring, ellips. Vormide muundumised.
Laskuv ja tõusev rütm. Alliteratsioon, lõppriim. Neli põhirütmi. Rütmide liigid. Rütmiharjutused, kaanon, vastandrütmid.
IAO; Ich denke die Rede; TAO; Innere hat gesiegt, Äussere hat gesiegt; Wir suchen die Seele.
Muusikaeurütmia: Meloodiline liikumine, rütmiline liikumine, taktiline liikumine.
R. Steineri „muusikaline põhivorm“. Helikõrgused. Muusika kuulamine.
Pedagoogiline eurütmia: Eurütmia õpetamine 1.-5. klassis.
Ich und Du; Ich bin da; Wir suchen uns; Wir wollen suchen; pedagoogilised harjutused kaanonis, variatsioonidega. Muusikalised harjutused pedagoogikas. Energiatants, Rahutants. Polonees jt.
Sauaharjutused: 7 sauaharjutust, erinevad kombinatsioonid. Muusikaline sauaharjutuste kompleks.
Kunstiline töö: Väike emakeelne luuletus. Ballaad.
Lisaained
Loengud: Sissejuhatus eurütmiasse.
Antroposoofiline inimpilt. Mõte, tunne, tahe. Eeterjõud, astraaljõud, minajõud.
Valgus ja pimedus. Goethe värviõpetus, värvikasutus maalikunsti ajaloo ja inimteadvuse arengu aspektist.
Rütmiseeritud mikrokosmos, rütmiseeritud makrokosmos. Vorm, rütm, kvaliteet. Temperamendid.
Kunstiline tegevus: Rahvaste tantsud.
Iseseisev töö: Luule/proosakirjanduse voolud – põhitunnused, peamised esindajad.
Töö R. Steineri teosega "Lapsekasvatus vaimuteaduse vaatekohast".
Õpiväljundid:
- teab eurütmia, kui liikumiskunsti aluspõhimõtteid;
- on omandanud vokaalide ja konsonantide eurütmilised žestid ja teadvustab nende seoseid hinge- ja vormijõududega. Suudab eurütmiseerida lihtsamaid luuletekste;
- on omandanud geomeetriliste vormide põhialused liikumises, vormide muundumised;
- valdab nelja põhirütmi ja nende erinevaid variatsioone;
- saab aru muusikaelementide seotusest liikumiselementidega ja psüühiliste protsessidega inimhinges;
- on omandanud uusi harjutusi koordinatsiooni, rütmi, takti, meloodia läbi elamiseks ja tunnetamiseks. Suudab liikuda musikaalselt, kooskõlas kõlava heliga, nii muusikas, kui kõnes (näiteks luuletekst);
- omab ülevaadet peamistest 1.- 5. klassi õpilase arenguks vajalikest liikumiselementidest ja nende ülesehitusest eurütmias;
- on tutvunud seitsme vasksauaharjutusega ja nende mõju ja eesmärkidega pedagoogikas;
- on omandanud liikumisõppe alase pädevuse töötada liikumisõpetajana või huviringi juhendajana põhikooli esimese või teises kooliastmes või lasteaias;
- on omandanud esmased teadmised waldorfpedagoogika alustest, mis annab eelduse tööks waldorflasteaias või -koolis vastava muu erialase pädevuse olemasolul.
Lisainfo: Jalanõudeks on vajalikud pehmed, mitte libisevad võimlemissussid. Riietusena vaba liikumist võimaldav avar riietus (mittehärradel soovitavalt seelik).
Registreerimise tähtaeg: 01.11.2020
Registreeri end SIIN.
Registreeringu kinnitus saadetakse e-postkasti.
Koolituse sisulised küsimused:
Virgi Ojap
Tel 521 4364
eurytmiakool [ät] gmail.com
Ülikoolipoolne korralduslik info:
Anu Sööt
täiendusõppe spetsialist
etenduskunstide osakond
Tel 520 9424
anu.soot [ät] ut.ee
Autoriõigused koolituse ülesehitusele ja koolitusprogrammile kuuluvad Tartu Ülikoolile. Nende kasutamine Tartu Ülikooli kirjaliku loata on keelatud.