Kultuurhariduse osakonna sündmused
Rajaleidja keskuste karjäärinõustajad külas Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemial
1. veebruaril külastasid Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemiat Rajaleidja keskuste karjäärinõustajad, karjääriinfo spetsialistid ja infospetsialistid, kelle Kovisioonigrupi kohtumise teemaks oli „Kultuurivaldkonna õppimisvõimalused kutse- ja kõrghariduses“.
Kultuuriakadeemias tervitas kohaletulnuid Allan Kährik (TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kultuurhariduse osakonna juhataja), kes andis ülevaate TÜ Viljandi Kultuuriakadeemiast linnulennult – eesmärgid, ülesehitus, õppekavad, õppehooned.
Ülevaate huvijuht-loovtegevuse õpetaja eriala õppekava aine „Karjääriõpe ja karjääriteenuste korraldamine“ eesmärgist, ülesehitusest ja tulemustest andis aine vastutav õppejõud Ülle Roomets.
Külli Salumäe (huvijuht-loovtegevuse õpetaja õppekava programmijuht) tutvustas põhimõtteid ja eesmärke, mida järgitakse noortega töötavate huvijuhtide ettevalmistamisel ning sellele järgnes arutelu „Koolide kontaktisikud Rajaleidja partnerina“. Üheskoos püüti sõnastada, kes see võiks/peaks olema, milline on kontaktisiku roll ja ülesanded, milliseid tegevusi lähevad Rajaleidja spetsialistid koolidesse tegema ja milliseid tingimusi nad oma eesmärkide täitmiseks vajavad.
Kokkusaamise lõpuks andis Margit Kink (täiendõppe spetsialist) ülevaate õppimisvõimalustest ja tegi ringkäigu õppehoonetes.
Ülle Roomets
(TÜ Viljkandi kultuuriakadeemia huvihariduse assistent)
Lights On! projekti koolitusreis Soomes
21.-22. jaanuaril osalesid kultuurhariduse osakonna töötajad Lights On! projekti koolitusreisil Soomes.
Koolitusreisi eesmärgiks oli Soome ja Eesti ettevõtjate ning kõrgkoolide õppejõudude (Soome humanitaar-rakenduskõrgkool Humak, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia ) ühistööna ette valmistada tegevusmudelid, mida projekti raames edasi arendada, valmislahendusteni viia ning üliõpilasi õppekava praktikate raames kaasates käivitada.
Üheskoos külastati Matkamessi 2017 ja arendati töörühmades ettevõtjatele enim huvi pakkunud tegevuste, sündmuste, toodete ja mängude mõtteid.
Esimesi toodete, teenuste ja sündmuste katsetusi on oodata juba sel kevad-suvel
Veel ei ole hilja ka täiesti uue idee algatamiseks, sest tudengite ideeturul 6.-7.aprillil 2017 pannakse uuesti lauale kümmekond Lights On! projektiga seotud ideed, mille seast on võimalik tudengitel valida endale huvipakuv ja südamelähedane ning sõita boonusreisile koos ettevõtjatega külastamaks Lights On! valgussündmusi Soomes.
Koolitusel osalesid Piret Aus, Agda Grahv, Allan Kährik, Marju Mäger, Anett Männiste, Priit-Kalev Parts, Andres Rõigas. Meeskonda juhtis Piret Eit.
Projekti “Practice organisation in Youth Work studies: Exchange of Best Practices” ehk Praktikakorraldus noorsootöö õppekavades: parimate praktikate vahetamine
12.10.2016


Projekti partnerid: Tartu Ülikool (Narva kolledž ja Viljandi Kultuuriakadeemia) - juhtpartner Tallinna Ülikool Humak Rakenduskõrgkool, Soome Newmani Ülikool, Suurbritannia Projektjuht TÜ: Inga Jaagus TÜ Narva kolledž inga.jaagus [ät] ut.ee +372 740 1922
Projekti kontaktisikud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias on huvijuht loovtegevuse-õpetaja õppekava praktikate koordinaatorid: Ülle Roomets Piret Eit Ulle.roomets [ät] ut.ee Piret.eit [ät] ut.ee
Eesti suurim kellamäng Jaani kirikus
17. oktoobril tutvustas Viljandi Jaani kirikus koguduse muusikajuht ja organist Tuuliki Jürjo Eesti suurimat, 25 kellast koosnevat kellamängu kariljon, selle mängimist, sellele kellale spetsiaalselt kirjutatud teoseid (kaasa arvatud Tõnu Kõrvitsa "Viljandi kellamäng") ja kasutamist kontsertidel.
Tudengitest draamagrupp töötas gümnasistide enesekuvandiga
28-30. septembril 2016 toimusid Kohtla-Järve- ja Toila gümnasistidel teistmoodi koolipäevad Viljandi loovpedagoogika meeskonna juhtimisel.
Kultuurhariduse osakonna tudengitest draamagrupp ja Pärimusmuusika Keskuse koolitajad käisid õppejõu Katrin Nielseni juhtimisel Kohtla-Järvel ja Toilas gümnasistidele töötube tegemas. Kahel esimesel päeval toimusid loovestmise (K. Nielsen), liikumise, pilditeatri, meisterdamise, regilaulu (Kairi Leivo) ja kehapilli (Tanel Kirsipuu) töötoad. Osa võttis neist 80 erineva taustaga noort, kes kolmandal päeval esinesid üksteisele „Kes ma olen?“ etendustega. Nii õpilaste kui noorte õpetajate haaratus ja innustus kogu protsessist oli suur. Gümnasistid väljendasid tagasisides rõõmu elamuslike koolipäevade eest ja tänu neid juhendanud tudengitele, kelleks olid Jaanika Orav, Mariann Õmblus, Mirjam-Marleen Kond ja Maarja Lattik huvijuht-loovtegeguse õpetaja 3. aastalt.
Teistmoodi koolipäevad said teoks tudengite draamaõppe praktika raames. Kogu projekti initsiaatoriks oli Järve Gümnaasiumi arendusjuht Vaili Viirlaid, kes on varasematel aastatel olnud rakendusteatri konverentside koostööpartner Mäetagusel.
2017. aasta sügisel tuleb Ida- Virumaal järgmine rahvusvaheline rakendusteatri konverents, mis saabki teoks TÜ VKA, Järve ja Toila gümnaasiumide koostöös.
Katrin Nielsen, rakendusteatri lektor
Projekt "Murdepunkt"
Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia on partneriks MTÜ Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse (Eesti ANK) projektis „Murdepunkt", mida rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste programmi „Riskilapsed ja –noored“ avatud taotlusvoorust „Tõrjutud noorte sotsiaalne kaasamine ja õigusrikkumiste ennetamine".
Projekt toimus: 01.01.2015- 30.04.2016
Meie seikluskasvatuse ja noorsootöö õppejõud osalesid ekspertgrupis noorsootöö põhimõtteid arvestava sotsiaalse programmi välja töötamises. Programmi toimus Haridus- ja Teadusministeerium, Justiitsministeerium ja Sotsiaalministeeriumi koostöös. Programmi rakendusüksuseks on Eesti Noorsootöö Keskus ning partneriks Norra Kohalike Omavalitsuste ja Regionaalsete Omavalitsuste Liit.
Lisainfo programmi kodulehelt www.entk.ee/riskilapsedjanoored/ ja Facebook’ist
Rohkem infot projekti kohta: http://ank.ee/avaleht/index.php/murdepunkt