Pärandtehnoloogia (rahvusliku tekstiili eriala)
Vastuvõtutingimused rahvusliku tekstiili erialale
Sessioonõpe
Vastuvõtutingimus | Osakaal* |
Lõputunnistuse keskmine hinne | 30% |
Erialakatse | 70% |
*Konkursipunktid saab välja arvutada ise või kasutada kalkulaatorit.
Rahvusliku tekstiili erialakatse
Erialakatse eesmärk:
Rahvusliku tekstiili erialale õppima asuda soovijate puhul hindame:
- isiklikku suhet eesti rahvakunsti;
- varasemaid käsitööalaseid kogemusi;
- loomingulist potentsiaali;
- valmisolekut, motivatsiooni ja ajaplaneerimisoskust õppekava läbimiseks ning töötamiseks käsitöö- või sellega lähedalt seotud valdkonnas.
Mida eeldatakse:
Käelist osavust, huvi eesti rahvakunsti vastu, põhiliste rahvuslike ornamentide, värvide ja tehnikate tundmist, ühe või mitme kihelkonna rahvariiete detailsemat teadmist (valmidust kasutada selle/nende mustreid, lõikeid ja värve kompositsiooniülesande sooritamisel), käsitöövaldkonna hetkeseisu tundmist, ettekujutust enda tulevasest erialasest positsioonist (nt ettevõtlus, muuseumitöö jne).
Erialakatse koosneb neljast osast:
1. Motivatsioonikiri, mis annab ülevaate üliõpilaskandidaadi erialastest ootustest, nägemustest ja silmaringist. Aeg: 2 tundi.
2. Suuline intervjuu, mille alusel hinnatakse sisseastuja sobivust ja potentsiaali valitud erialal õppimiseks. Sisseastuja võtab kaasa oma loomingulisi töid (käsitöid või fotosid omatehtud käsitööesemetest, maksimaalselt 5 eset). Aeg: sõltuvalt kandidaatide arvust, á 15 minutit.
3. Maalimise ülesandeks on etteantud natüürmordi kujutamine A3 vatman- või akvarellpaberil enda kaasavõetud pintslite ja värvidega (guašid, akrüülvärvid või akvarellid; kui on soov akvarelli teha, siis ka A3 akvarellpaber). Hindamisel arvestatakse sisseastuja koloriidi- ja kompositsioonitaju. Aeg: 3 tundi.
4. Erialakompositsiooni ülesanne selgitab välja sisseastuja teadmised tekstiilsest rahvaloomingust ja tema nägemuse rahvakunsti kasutamise võimalustest tänapäeval. Hindamisel arvestatakse tulemuse leidlikkust, värvide ja kompositsiooni harmooniat ning suhestumist rahvakunstiga. Kahe ülesande teema avaldatakse vahetult enne eksami algust, kuid üldiselt on tavaks üks ülesanne siduda rõivakujunduse ja teine ruumitekstiilide kavandamisega. Ülesande soorituseks võib kasutada kollaažitehnikat, pliiatseid, värve jm. Kaasa võtta erinevaid töövahendeid: vanu ajakirju, värvipliiatseid, värvipaberit, värve, lõnga ja kanga katkeid, kääre jne. Aeg: 6 tundi.
Ettevalmistus
Sisseastujal on soovitav enne eksameid käia muuseumides eesti etnograafiliste tekstiilidega tutvumas, sirvida rahvarõivaraamatuid, tutvuda Eesti tekstiilikunsti ajalooga ja tähtsamate esindajatega kaasajast. Analüüsida Eesti käsitööpoodide ning -toodete häid ja varjukülgi. Mõelda läbi oma tulevikunägemus antud erialal õppides ja peale selle lõpetamist.
Hindamine
Erialakatse koondtulemuse esitab vastuvõtukomisjon 100-punktilisel skaalal. Igat erialakatset hinnatakse eraldi: esseed, intervjuud ja maalimist 20-pallisüsteemis ning eriala kompositsiooni 40-pallisüsteemis, tulemused liidetakse. Erialakatse on sooritatud, kui koondtulemus on vähemalt 51 punkti. Katseid hindab vastuvõtukomisjon, mis koosneb eriala õppejõududest.