Kui kursus on täis, soovitame end järjekorda lisada. Semestri alguses tekib tavaliselt mõni vaba koht.REGISTREERU SIIN!
Animatsioon: seest ja väljast II HVVK.14.148, 3 EAP või 2 EAP Õppejõud: Olga Pärn, Priit Pärn
Kevadsemestril jätkub Tartu Ülikooli 2020/2021 õppeaasta vabade kunstide professorite Olga ja Priit Pärna kursus "Animatsioon: seest ja väljast", mis on mõeldud kõigile animatsioonihuvilistele - nii neile, kes on teemaga tuttavad kui ka neile, kellel puudub igasugune animatsiooniga seonduv taust, kuid on huvi teada saada, mis on animatsioon, kuidas seda tehakse, kes seda teevad ning mis loob võimalused sellise väga laiapõhjalise kunstiliigi olemasoluks ning arenguks nii maailma kui Eesti kontekstis.
Loenguid ilmestab filmiprogramm, mis annab informatsiooni animafilmi olemuse ja ajaloo, aga samuti animafilmi tegemise ning selle tegemise õpetamise kohta ning süvendab huvi animafilmi kui sellise vastu. Iga linastuv film on otseses seoses järgneva loenguga, kas ajaloolises, sisulises või tehnoloogilises mõttes.
Klassikaline animatsioon / Classical Animation (inglise keeles)HVVK.14.113, 3 EAP Õppejõud: Svetlana Bogomolova
Kursus toimub inglise keeles ning osalemine ei eelda varasemat valdkonna kogemust. Kuid eelteadmised joonistamise, filmimise, skulptuuri, videotöötluse ja/või stsenaristika alal tulevad kasuks.
Kursus annab ülevaate mitte-digitaalsetest animatsiooni tehnikatest ja võimaluse neid ise läbi proovida, tehes väikseid, kuid viimistletud animafilme. Kursus annab baasteadmised animatsiooni ajaloost ning osalejad õpivad iseseisvalt tegema ettevalmistusi ning filmima animatsioonifilme joonis-, plastiliini-, lamenuku, piksellatsiooni ning eksperimentaaltehnikas. Samuti töötatakse animafilmi stsenaariumitega. Kursuse kese on küll mitte-digitaalsetel animatsiooni tehnikatel, kuid õpitakse ka filmimise ja monteerimise põhitõdesid ning vabavaralise videotöötlusprogrammi DaVinci Resolve kasutamist oma tööde teostuseks.
Kursusel osalemiseks on vajalik arvuti koduste tööde teostamiseks.
Digitaalne fotograafia HVVK.14.014, 3 EAP Õppejõud: Veiko Klemmer
Kursusel õpitakse kasutama digikaamera erinevaid tehnilisi sätteid ja nende kasutust vastavalt keskkonnatingimustele ja pildistamise lõpptulemuse soovile. Läbitakse fotografeerimisega seotud peamiseid teemad: kaadrikompositsiooni analüüs, vaataja positsiooni tunnetus, fototöötlus, ruumilisuse saavutamine, uute teemavalikute leidmine jmt.
Juhendamine on suures osas individuaalne, seega sobib nii algajatele kui ka edasijõudnutele, kes saavad oma individuaalprojektidega tegeleda.
Digitaalne maalimine – põhitehnikad / Digital Painting – Basic Techniques (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.144, 3 EAP Õppejõud: Veiko Klemmer
Adobe Photoshop on tõhus vahend digitaalmaali töövõtete ja kasutusvõimaluste tundmaõppimiseks.
Kursus annab Adobe Photoshop'i töövahendite põhjal ülevaate digitaalmaali peamistest tehnikatest. Praktilise töö käigus testitakse läbi levinud stiilide käekirjad, õpitakse tundma visandamise töövõtteid ja arendatakse omaenda piltide loomist. Omandatud oskused on kergesti ülekantavad ka teistesse graafikatarkvaradesse (Affinity, Krita).
Videokursus – lühivideo loomine / Videography – Basics of Making Videos (inglise keeles)HVVK.14.138, 3 EAP Õppejõud: Veiko Klemmer
Kursus annab ülevaate videoklippide tegemise tehnikatest ja põhimõtetest. Praktilise töö käigus katsetatakse läbi DSLR kaamera seaded, videoteose planeerimise ja filmimise sammud, DaVinci Resolve montaaži tarkvara kasutamine ja klippide viimistlemine. Lisaks käsitletakse stsenaariumi loomise tehnikaid ja vaadatakse filmiajaloo parimaid näidisfilme.
Sobib kõigile, keda huvitab video tegemine ja üha paisuvas digimaailmas oskuslikumalt osalemine!
UUS! Animatsioon: seest ja väljast I HVVK.14.147, 3 EAP Õppejõud: Olga Pärn, Priit Pärn
Tartu Ülikooli 2020/2021 õppeaasta vabade kunstide professorite Olga ja Priit Pärna kursus "Animatsioon: seest ja väljast" on mõeldud kõigile animatsioonihuvilistele - nii neile, kes on teemaga tuttavad kui ka neile, kellel puudub igasugune animatsiooniga seonduv taust, kuid on huvi teada saada, mis on animatsioon, kuidas seda tehakse, kes seda teevad ning mis loob võimalused sellise väga laiapõhjalise kunstiliigi olemasoluks ning arenguks nii maailma kui Eesti kontekstis.
Arvutigraafika – fototöötlus / Graphic Design - Photo Editing (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.137, 3 EAP Õppejõud Veiko Klemmer
Kursus annab ülevaate pikselgraafika töötlemise programmist Adobe Photoshop. Praktilise töö käigus testitakse läbi fototöötluse ja kollaaži töövõtted ning üldised pildi kujundamise põhimõtted, mis on vajalikud plakatite, puhaste fotode, dekoratsioonide, kunsti jms loomiseks. Omandatud oskused on võrdlemisi lihtsalt ülekantavad ka teistesse pikselgraafika tarkvaradesse (Affinity, Gimp). Tegemist on kõigile sobiliku personaalselt juhendatava kursusega. Edasijõudnud saavad oma individuaalprojekte arendada.
Arvutigraafika – tarbegraafika kujundus ja disain / Graphic Design - Vector Workflows (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.140, 3 EAP Õppejõud Veiko Klemmer
Kursusel õpitakse tundma vektorprogrammide ja graafilise disaini põhimõtteid ning looma disainielemente veebi- ja trükikujunduse tarbeks. Kursus on suunatud kõigile, kes soovivad omandada oskusi ja teadmisi informatsiooni visuaalses väljendamises. Juhendamine on suures osas individuaalne, seega sobib nii algajatele kui ka edasijõudnutele, kes saavad oma individuaalprojektidega tegeleda.
Digitaalne maalimine – visandamine ja tüüpprobleemid / Digital Painting - Case Studies (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.143, 3 EAP Õppejõud Veiko Klemmer
Kursus annab ülevaate graafikaprogrammi Adobe Photoshop tüüpiliste töövõtete ja tööriistade kasutamisest loovillustratsiooni kontekstis. Lisaks natuke Illustratori ja Flashi õpetust. Keskendutakse põhiliste visuaalprobleemide näitlikule lahendamisele. Sealhulgas illustratsioon, karakteri ja mängumaailma loomine, ruumiline visandamine, koomiks, fotomontaaž, lühianimatsioon. Kursus toimub paralleelselt eesti ja inglise keeles. Juhendamine on suures osas individuaalne, seega sobib nii algajatele kui ka edasijõudnutele, kes saavad oma individuaalprojekte arendada.
Klassikaline animatsioon / Classical Animation (inglise keeles) HVVK.14.113, 3 EAP Õppejõud Svetlana Bogomolova
Kursus toimub inglise keeles ning osalemine ei eelda varasemat valdkonna kogemust. Kuid eelteadmised joonistamise, filmimise, skulptuuri, videotöötluse ja/või stsenaristika alal tulevad kasuks. Kursus annab ülevaate mitte-digitaalsetest animatsiooni tehnikatest ja võimaluse neid ise läbi proovida, tehes väikseid, kuid viimistletud animafilme. Kursus annab baasteadmised animatsiooni ajaloost ning osalejad õpivad iseseisvalt tegema ettevalmistusi ning filmima animatsioonifilme joonis-, plastiliini-, lamenuku, piksellatsiooni ning eksperimentaaltehnikas. Samuti töötatakse animafilmi stsenaariumitega. Kursuse kese on küll mitte-digitaalsetel animatsiooni tehnikatel, kuid õpitakse ka filmimise ja monteerimise põhitõdesid ning vabavaralise videotöötlusprogrammi DaVinci Resolve kasutamist oma tööde teostuseks. Kursusel osalemiseks on vajalik arvuti koduste tööde teostamiseks.
UUS! Inspiratsiooniallikad ja mälumaastikud II: traditsioon, inspiratsioon, innovatsioonHVVK.14.115, 4 EAPÕppejõud: Kärt Summatavet
Praktiline kursus loovuse ja ettevõtlikkuse arendamiseks, kasutades mineviku nutikaid lahendusi üldise heaolu ning õnne disainimiseks. Innovatsioon võib sündida uute ja ootamatute ideede eksperimentaalse loomise ja katsetamise kaudu ootamatult ka traditsioonist ja vanadest oskustest. Põhjamaise keele- ja kultuuripärandi loova mõtestamise kaudu võib tekkida uusi ideid ja lahendusi tulevikuprobleemide lahendamiseks erinevates valdkondades. Kursus kõigile huvilistele. Eeltingimus on sügissemestri loengute kuulamine kohapeal või tagantjärele UTTVst. Kursusel saavad üliõpilased spetsialiseeruda vastavalt oma huvidele, erialasele taustale ja ettevõtlusidee valdkonnale.
* Loe ka ülikooli ajakirja Universitas Tartuensis intervjuud Kärt Summatavetiga "Mõtteloo vaimsete juurte otsinguil". Veebruar 2020, nr 2.
Arvutigraafika - kujundusgraafika vabavaraga HVVK.14.130, 3 EAP Õppejõud: Veiko Klemmer
Kursus huvilistele, kes soovivad saada teadmisi kujundvaldkonna kohta ning praktiliselt proovida läbi erinevaid kujundusgraafika ülesandeid vabavaraliste programmidega Inkscape ja Gimp. Praktilise kursuse käigus saab kätt harjutada erinevate loominguliste ülesannetega, mis annavad ülevaate üldistest kujunduspõhimõtetest, joondusest, värvihaldusest, pilditöötlusest ja fotomontaažist. Ülesannete seas on näiteks, logo, emotikonid, poster, visiitkaardid, flaier ja omalooming – nt äpi kujundus.
Kursuse arendust ja õppevahendite loomist toetas HITSA projektiga "IKT-alase võimekuse suurendamine ning digihumanitaaria arendamine Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas".
Videokursus vabavaraga HVVK.14.129, 3 EAP Õppejõud: Veiko Klemmer
Kursus tutvustab video tegemise põhimõtteid vabavaralise tarkvaraga. Ülevaate saab vajaminevast tehnikast, kompositsiooni põhimõtetest, ettevalmistustöödest, klippide filmimisest, montaažist, helindamisest ja eriefektidest. Kursuse lõputööna tuleb esitada 3 minutiline videolugu.
Kursusel osalemine ei eelda varasemat kogemust. Kuid eelteadmised joonistamise, filmimise, skulptuuri, videotöötluse ja/või stsenaristika alal tulevad kasuks.
Kursus annab ülevaate mitte-digitaalsetest animatsiooni tehnikatest ja võimaluse neid ise läbi proovida, tehes väikseid, kuid viimistletud animafilme. Kursus annab baasteadmised animatsiooni ajaloost ning osalejad õpivad iseseisvalt tegema ettevalmistusi ning filmima animatsioonifilme joonis-, plastiliini-, lamenuku, piksilatsiooni ning eksperimentaaltehnikas. Samuti töötatakse animafilmi stenaariumitega. Kursuse kese on küll mitte-digitaalsetel animatsiooni tehnikatel, kuid õpitakse ka filmimise ja monteerimise põhitõdesid ning vabavaralise videotöötlusprogrammi DaVinci Resolve kasutamist oma tööde teostuseks.
Kursusel osalemiseks on vajalik on arvuti koduste tööde teostamiseks.
Digitaalne fotograafia / Digital Photography (inglise keeles)HVVK.14.014, 3 EAPÕppejõud: Veiko Klemmer Kursusel õpitakse kasutama digikaamera erinevaid tehnilisi sätteid ja nende kasutust vastavalt keskkonnatingimustele ja pildistamise lõpptulemuse soovile. Läbitakse fotografeerimisega seotud peamiseid teemad: kaadrikompositsiooni analüüs, vaataja positsiooni tunnetus, fototöötlus, ruumilisuse saavutamine, uute teemavalikute leidmine jmt.
Digitaalmaali alusedHVVK.14.051, 3 EAPÕppejõud: Veiko Klemmer
Annab ülevaate, kuidas tänapäeval kunst arvuti-, filmi- ja mänguekraanile saab. Kursuse esimeses pooles saab kasulikke näpunäiteid, mida ja kuidas efektiivsem teha oleks. Teise poole eesmärk on abistava juhendamise käigus omaenda loomingu arendamine. Kui aine on täis registreeritud, aga sul on oma digitaallaud ja sülearvuti olemas, siis leiame lisaruumi.
Arvutigraafika - pilditöötlus Photoshop'isHVVK.14.128, 3 EAPÕppejõud: Veiko Klemmer
Kellele: kõigile huvilistele, kes soovivad saada praktilisi teadmisi ja kogemusi pilditöötluses Photoshopiga.
Kurusel saab näpunäiteid sellest, kuidas tavalised fotod silmapaistvaks teha. Kuidas vigasid vältida ja oma aega kokku hoida ning kuidas fotosid oma loomingus võimalikult vabalt kasutada.
Töövahendid: Fotoaparaat
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.