Kui kursus on täis, soovitame end järjekorda lisada. Semestri alguses tekib tavaliselt mõni vaba koht.REGISTREERU SIIN!
Kõik praktilised kunsti kursused võimaldavad paindlikult, vastavalt õppuri võimetele, isikupärale ja ettevalmistatusele püstitada ja lahendada erineva raskusastmega ülesandeid, sest juhendamine toimub individuaalselt. Ülikooli poolt on kursustel osalejatel kasutada molbertid, pukid ja aluslauad. Vastavalt kursusele peavad õppuril endal olema vajaminevad materjalid: nt sobiv paber, papp või lõuend, pliiatsid ja kustukumm, maalitarbed (värvid, pintslid, maalilapid), süsi, knopkad või teip, vajadusel ka kaitsevahendid (põll, kittel, kummikindad).
UUS! Ruumiinterventsioon / Space Intervention (inglise keeles) HVVK.14.150, 3 EAP Õppejõud: Carlos Hernán Guzmán
Kuidas inimesed ruumi igapäevaelus kasutavad? Kuidas ruum meid mõjutab? Kuidas ruumiga mõjutada?
Kursus arendab ruumitaju, pöörates tähelepanu selle füüsilistele, vaimsetele ja sotsiaalsetele komponentidele ning annab osalejatele kontseptuaalsed ja tehnilised tööriistad, mille abil kavandada ja ellu viia kunstilise või urbanistliku eesmärgiga ruumiinterventsiooniprojekte, mis muudavad viisi, kuidas inimesed väljavalitud ruumi tajuvad ja selles suhtlevad.
Kursuse koosneb loengutest, kus tegeletakse ruumiteooria, interaktiivsuse, transmeedia jt sisuliste küsimustega, ning praktikumidest, kus õpitud oskusi ja tehnikaid katsetatakse erinevate ruumide tajumisviisi kujundamiseks ja/või muutmiseks.
Autoportree HVVK.14.116, 3 EAP Õppejõud: Maarja Nõmmik
Kursusel õpitakse ära tundma ja üles joonistama näole eriomaseid jooni ja ilmeid omaenda näo põhjal. Kursus on suunatud kõigile huvilistele. Kasuks tuleb varasem joonistamise, visandamise või maalimise kogemus, kuid osaleda saab ka eelneva kogemuseta.
Kuna inimene tunneb ja tunnetab oma nägu kõige paremini, siis on see tänuväärne vahend, mille abil näo ja isiksuse eri vorme tundma õppida. Lisaks võimaldab see läbi mängida lugematul hulgal ilmeid ja emotsioone, mida ühtlasi tunnetatakse ka sisimas. Seetõttu on autoportree üks siiramaid portree tüüpe. Kavandite ja visandite tulemusel valmib vähemalt kaks autoportreed. Samuti tutvutakse autoportree näidetega kunstiajaloost ja tänapäevast.
Vajalikud materjalid osaleja poolt: isiklikud töövahendid vastavalt oma eelistusele ja võimalustele. Täpsem info õppejõult.
Eksperimentaalmaal / Experimental Painting (inglise keeles) HVVK.14.121, 3 EAP Õppejõud: Maarja Nõmmik
Eksperimentaalmaali kursusel saab õppija arendada loomingulise mõtlemise oskust, katsetades praktikas erinevate ideedega, mõeldes traditsioonilise kunsti raamidest väljapoole ning tõlgendades maali kui meediumit mõnel ootamatul viisil. Muuhulgas aitavad kursusel omapäraseid lahendusi luua osalejate enda oskused ja kogemused erinevatel teadus- ja erialadel. Kursus tutvustab lühidalt ka mõnda (kaasaegse kunsti) näidet eksperimentaalse kunsti vallast.
Osalejatel läheb vaja oma töövahendeid ja materjale, vastavalt põhitöö lahendusele. Põhitöö ettevalmistamiseks on vaja paberit või pappi ning visandamisvahendeid.
Kunsti vaadeldes / Looking at Art (inglise keeles) HVVK.14.087, 3 EAP Õppejõud: Matti Vainio
Kursus neile, kes soovivad arendada kunsti interpreteerimise ja mõtestamise oskust. Kursus viib osalejad koos Soome-Eesti kunstniku Matti Vainioga kunstinäitustele ja galeriidesse, kus üheskoos süvenetakse kunstnike teostesse mitme erineva nurga alt, näiteks käsitletakse teose tehnika seost praeguse ajastuga. Arutletakse mütoloogilise minimalismi ja iroonilise reaalsuse üle maalikunstis ja kuidas need on seotud konsumerismi kriitikaga. Uuritakse, kuidas kureeritud või kunstniku enda poolt tehtud näitus mõjutab vaataja arusaamu. Seminarides otsitakse võimalusi tõlgendusliku süsteemi rakendamiseks konkreetsete kunstiteoste seletamisel.
Kompositsiooni praktikum (eesti ja inglise keeles) HVVK.14.120, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss (teoreetiline osa) ja Veiko Klemmer (praktiline osa)
Kursus annab teoreetilised baasteadmised kujutava kunstiteose kompositsiooniteooriast ja kasutatavast terminoloogiast koos selle praktilise rakendusega, mis aitab osalejal leida oma loomingulise enesekindluse ja vabaduse.
Kursus on jaotatud kaheks osaks: teoreetiliseks ja praktiliseks. Esimeses osas antakse rohkelt illustreeritud loengute vormis põhjalik ülevaade kompositsiooni kirjeldamises ja analüüsis kasutatavatest terminitest. Praktilises osas saavad osalejad läbi erinevate kompositsiooniülesannete varasemalt omandatud teoreetilisi teadmisi rakendada ja katsetada. Keskendutakse pildi ülesehituse elementidele, kompositsiooni põhimõtetele ja abstraktsiooni vormidele.
Maalikursus – akt / Painting Course – Nude (eesti ja inglise keeles) HVVK.14.142, 3 EAP Õppejõud: Veiko Klemmer
Kursuse eesmärgiks on tutvustada inimfiguuri kujutamise võimalusi ning ühtlasi arendada isiklikku loomingulist maailmatunnetust.
Kursuse käigus maalitakse natuurist kompositsioone käte, portreede ja täisfiguuridega. Juhendajapoolsete kunstiajalooliste soovituste kõrval on rõhk isikliku käekirja ja tunnetuse arendamisele. Koos uuritakse ka loomingu dilemmasid – piiri teadmise ja kogemuse, realistliku ja sümbolistliku kujutamise, distsipliini ja vabaduse, arusaadavuse ja eneseväljenduse, omaloomingu ja kultuuriruumi vahel.
Kursus sobib kõigile, kuna juhendamine on personaalne. Vajalike töövahendite kulu on u 30€ semestris.
Digitaalne maalimine – põhitehnikad / Digital Painting – Basic Techniques (eesti ja inglise keeles) HVVK.14.144, 3 EAP Õppejõud: Veiko Klemmer
Adobe Photoshop on tõhus vahend digitaalmaali töövõtete ja kasutusvõimaluste tundmaõppimiseks.
Kursus annab Adobe Photoshop'i töövahendite põhjal ülevaate digitaalmaali peamistest tehnikatest. Praktilise töö käigus testitakse läbi levinud stiilide käekirjad, õpitakse tundma visandamise töövõtteid ja arendatakse omaenda piltide loomist. Omandatud oskused on kergesti ülekantavad ka teistesse graafikatarkvaradesse (Affinity, Krita).
Juhendamine on suures osas individuaalne, seega sobib nii algajatele kui ka edasijõudnutele, kes saavad oma individuaalprojektidega tegeleda.
Meditsiiniline skulptuur HVVK.14.126, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kellele: Kursus on suunatud peamiselt meditsiiniteaduste valdkonna tudengitele, kes soovivad omandada meditsiinilise skulptuuri modelleerimise ja plastika algtõdesid, tehnilisi eripärasid ning arendada manuaalseid oskusi savi ja kipsi käsitlemisel.
Praktiline töö sisaldab inimese kolju ja lihaskonna modelleerimist normaalanatoomia printsiipidest lähtuvalt ning anatoomilise terminoloogia kordamist läbi praktilise töö. Savist teostatud lihaspea viimistlemisele järgneb kipsist negatiivi ja sellest omakorda positiivvormi võtmise ning puhastamise-viimistlemise praktiline ülesanne.
Kursuse arendab läbi kolju plastilise modelleerimise ruumilist proportsioonitaju, analüütilisi ja manuaalseid oskusi, materjalide käsitlemist ning annab negatiiv- ja positiivvormi võtmise oskused.
Eesti ja Lääne kunst 20. saj lõpul, 21. saj algul HVVK.14.111, 3 EAP Õppejõud: Heie Treier
Kellele: Kursus on suunatud kõigile, kel on huvi paari viimase aastakümne kunsti ja selle institutsionaalse toimimisloogika sõlmteemade vastu, nii Eestis kui Läänes. Kursus eeldab eelateadmisi kunstiajaloos. Lisaks loengutele käiakse ka ühiselt näituste külastustel.
Kursusel käsitletakse Euroopa ja Ameerika, samuti eesti ja meie lähiregiooni kujutava kunsti tendentse alates 1980-ndatest kuni praeguse reaalajani. Modernismi / postmodernismi debatt, mis lahvatas Euroopa ja USA kunstielus 1980-ndatel (ja mis oli arhitektuurikirjanduses varem läbi mängitud), muutus Ida-Euroopa riikide kogemuses aktuaalseks 1990-ndatel, pärast Berliini müüri. Viimaste aastakümnete kunst on olnud sageli dialoogis või opositsioonis 20. sajandi ja ka varasema kunstiga, mistõttu tuleb teha viiteid ka kunstiajalukku.
UUS! Kultuuri ja kunstide ajaluguHVVK.14.136, 3 EAP Õppejõud: Holger Rajavee
Kursus mõtestab Euroopa tsivilisatsiooni arengut eelajaloolisest ajast kaasajani, tehes seda üldkultuurilises kontekstis, erinevate kunstiteoste käsitlemise kaudu. Osalejad õpivad orienteeruma Euroopa kultuuri ja kunstide ajaloo erinevates perioodides, mõistma erinevate ajajärkude omavahelisi seoseid ning nägema nii kunstiloomingu kui ka kunsti- ja kultuuriteoreetiliste käsitluste seost Euroopa tsivilisatsiooni mentaliteedi ajalooga laiemalt.
UUS! Värviõpetus / Colour Theory (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.145, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Värviskeemide ülesehitusprintsiibid? Värvikontrastid ja -harmooniad? Eeldamata kunstialaseid eelteadmisi-oskusi annab värviõpetuse kursus baasteadmised värviteooriast, keskendudes peamiselt Johannes Itteni värvisüsteemile. Teooria omandatakse läbi praktiliste tööde, mis tuginevad Itteni seitsme värvikontrasti läbitöötamisele ja teostamisele. Saadud kogemus võimaldab mõista paremini erinevaid värvikäsitlusvõimalusi ja arendada individuaalset värvimeelt.
Praktiliste tööde teostamiseks tuleb osalejal endal hankida mõned vajaminevad materjalid (sünteetilised pintslid, akrüülvärvid, akrüülipaber). Materjale tutvustatakse esimeses sissejuhatavas loengus.
Kunsti vaadeldes / Looking at Art (inglise keeles)HVVK.14.087, 3 EAP Õppejõud: Matti Vainio
Kursus neile, kes soovivad arendada oma kunsti interpreteerimise ja mõtestamise oskust. Kursus viib osalejad koos Soome-Eesti kunstniku Matti Vainioga kunstinäitustele ja galeriidesse, kus üheskoos süvenetakse kunstnike teostesse mitme erineva nurga alt, näiteks teose tehnika seos praeguse ajastuga. Arutletakse mütoloogilise minimalismi ja iroonilise reaalsuse üle maalikunstis ja kuidas need on seotud konsumerismi kriitikaga. Uuritakse, kuidas kureeritud või kunstniku enda poolt tehtud näitus mõjutab vaataja arusaamu. Seminarides otsitakse võimalusi tõlgendusliku süsteemi rakendamiseks konkreetsete kunstiteoste seletamisel.
Maalimine TÄNA renessansi tehnikatega / Painting NOW with Renaissance Techniques (inglise keeles)HVVK.14.103, 3 EAP Õppejõud: Matti Vainio
Kursus neile, kes soovivad süvendada teadmisi maalimistarvetest, nende õigest kasutamisest ja maalimise protsessist ning kes soovivad eksperimenteerida mitmekihiliste renessansi tehnikatega kaasaegses kunstis. Kursusel õpitakse iseseisvalt valmistama ja kasutama maalivedelikke, keskendutakse maali tehnilisele teostamisele: aluskruntimine, aluskihid ja läbi nende värvikülluse saavutamine kuni valmis teoseni. Üliõpilane loob kunstiteose vabalt valitud teemal, kasutades teadlikult kursusel õpitud tehnikaid.
Vajalikud materjalid osaleja poolt: õlivärvid, paber/papp, tärpentin, lapid, õlivärvipintslid, topsik, palett, kleeplint või knopkad; põll või maalikittel ja tundliku naha korral kummikindad. Eeldatav vahendite maksumus kursuse jooksul on 30-50 eurot. Täpsem info kursuse alguses õppejõult.
Maalikursus - natüürmort / Painting Course - Still Life (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.141, 3 EAP Õppejõud: Veiko Klemmer
Kursus annab ülevaate realistliku maalilaadi maalitehnilistest põhimõtetest. Sobib kõikidele, kes tahavad realistlikult maalida või alles alustavad oma teed kujutava kunsti vallas. Lisaks küsimustele, milliseid värve üldse kasutada ja milliste töövõtetega neid rakendada, proovitakse muu hulgas järgi kompositsiooniline paigutamine, suurussuhete võrdlev mõõtmine, üldiselt üksikule kavandamise põhimõte, valguse ja varjude vahekordade loogika, valgus=vorm=pind põhimõte, pind=pintslilöök=abstraktsioon põhimõte ja sellest arenev esteetiline mäng üldistuse, liigenduse ja tekstuuriga.
Töövahenditele kulub arvestuslikult 20-30€ semestris. Soovitatav on kasutada õlivärve, kuid võib alustada ka akrüüliga. Täpse materjalide nimekirja saab enne semestri algust.
Autoportree / Self-Portrait (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.116, 3 EAPÕppejõud: Maarja Nõmmik
Kursusel õpitakse ära tundma ja üles joonistama näole eriomaseid jooni ja ilmeid oma näo põhjal. Kursus on suunatud kõigile huvilistele. Kasuks tuleb varasem joonistamise, visandamise või maalimise kogemus, kuid osaleda saab ka eelneva kogemuseta.
Eksperimentaalne maalimine / Experimental Painting (inglise keeles)HVVK.14.121, 3 EAPÕppejõud: Maarja Nõmmik
Skulptuur (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.125, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kellele: Praktiline kursus kõigile, kes soovivad omandada modelleerimise ja plastika algtõdesid, tehnilisi eripärasid ja arendada käelisi oskusi savi käsitsemisel.
Kursuse praktilise töö käigus modelleeritakse eelnevalt ehitatud karkassile savist portreeskulptuur. Ülesannete juurde kuulub ka tutvumine portreenäidetega kunstiajaloost ning kolju ehituse ja lihaskonna voolimine, lähtudes plastilise ja funktsionaalse anatoomia alustest. Käsitletakse kolmemõõtmelise objekti loomise vormiprobleeme ja õpitakse väljendama staatikat ja dünaamikat ning mahtu ja proportsioone.
UUS! Inspiratsiooniallikad ja mälumaastikud II: traditsioon, inspiratsioon, innovatsioon HVVK.14.115, 4 EAP Õppejõud: Kärt Summatavet
Praktiline kursus loovuse ja ettevõtlikkuse arendamiseks, kasutades mineviku nutikaid lahendusi üldise heaolu ning õnne disainimiseks.
Innovatsioon võib sündida uute ja ootamatute ideede eksperimentaalse loomise ja katsetamise kaudu ootamatult ka traditsioonist ja vanadest oskustest. Põhjamaise keele- ja kultuuripärandi loova mõtestamise kaudu võib tekkida uusi ideid ja lahendusi tulevikuprobleemide lahendamiseks erinevates valdkondades.
Kursus kõigile huvilistele. Eeltingimus on sügissemestri loengute kuulamine kohapeal või tagantjärele UTTVst. Kursusel saavad üliõpilased spetsialiseeruda vastavalt oma huvidele, erialasele taustale ja ettevõtlusidee valdkonnale.
Eksperimentaalne maalimine / Experimental Painting (inglise keeles) HVVK.14.121, 3 EAP Õppejõud: Maarja Nõmmik
Eksperimentaalmaali kursusel saab õppija arendada loomingulise mõtlemise oskust, katsetades praktikas erinevate ideedega, mõeldes traditsioonilise kunsti raamidest väljapoole ning tõlgendades maali kui meediumit mõnel ootamatul viisil. Muuhulgas aitavad kursusel omapäraseid lahendusi luua osalejate enda oskused ja kogemused erinevatel teadus- ja erialadel. Kursus tutvustab lühidalt ka mõnda (kaasaegse kunsti) näidet eksperimentaalse kunsti vallast. Osalejatel läheb vaja oma töövahendeid ja materjale, vastavalt põhitöö lahendusele. Põhitöö ettevalmistamiseks on vaja paberit või pappi ning visandamisvahendeid.
Kompositsiooni praktikum HVVK.14.120, 3 EAPÕppejõud: Rauno Thomas Moss (teoreetiline osa) ja Veiko Klemmer (praktiline osa) Kursus annab teoreetilised baasteadmised kujutava kunstiteose kompositsiooniteooriast ja kasutatavast terminoloogiast koos selle praktilise rakendusega, mis aitab osalejal leida oma loomingulise enesekindluse ja vabaduse. Kursus on jaotatud kaheks osaks: teoreetiliseks ja praktiliseks. Esimeses osas antakse rohkelt illustreeritud loengute vormis põhjalik ülevaade kompositsiooni kirjeldamises ja analüüsis kasutatavatest terminitest. Praktilises osas saavad osalejad läbi erinevate kompositsiooniülesannete varasemalt omandatud teoreetilisi teadmisi rakendada ja katsetada. Keskendutakse pildi ülesehituse elementidele, kompositsiooni põhimõtetele ja abstraktsiooni vormidele.
Kunsti vaadeldes / Looking at Art (inglise keelne)HVVK.14.087, 3 EAPÕppejõud: Matti Vainio
Kursus neile, kes soovivad arendada oma kunsti interpreteerimise ja mõtestamise oskust.
Kursus viib osalejad koos Soome-Eesti kunstniku Matti Vainioga kunstinäitustele ja galeriidesse, kus üheskoos süvenetakse kunstnike teostesse mitme erineva nurga alt, näiteks teose tehnika seos praeguse ajastuga. Arutletakse mütoloogilise minimalismi ja iroonilise reaalsuse üle maalikunstis ja kuidas need on seotud konsumerismi kriitikaga. Uuritakse, kuidas kureeritud või kunstniku enda poolt tehtud näituse mõjutab vaataja arusaamu. Seminarides otsitakse võimalusi tõlgendusliku süsteemi rakendamiseks konkreetsete kunstiteoste seletamisel.
Autoportree HVVK.14.116, 3 EAPÕppejõud: Maarja Nõmmik Kellele: Suunatud kõigile huvilistele. Kasuks tuleb varasem joonistamise, visandamise või maalimise kogemus, kuid osaleda saab ka eelneva kogemuseta.
Kursusel õpitakse ära tundma ja üles joonistama näole eriomaseid jooni ja ilmeid oma näo põhjal.
Skulptuur HVVK.14.125, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kellele: Praktiline kursus kõigile, kes soovivad omandada modelleerimise ja plastika algtõdesid, tehnilisi eripärasid ja arendada käelisi oskusi savi käsitsemisel. Kursuse praktilise töö käigus modelleeritakse eelnevalt ehitatud karkassile savist portreeskulptuur. Ülesannete juurde kuulub ka tutvumine portreenäidetega kunstiajaloost ning kolju ehituse ja lihaskonna voolimine lähtudes plastilise ja funktsionaalse anatoomia alustest. Käsitletakse kolmemõõtmelise objekti loomise vormiprobleeme ja õpitakse väljendama staatikat ja dünaamikat ning mahtu ja proportsioone.
Plastiline anatoomia HVVK.14.085, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kellele: Kursus eeldab joonistamisoskust ning on kõigile, kes soovivad arendada anatoomiliselt täpse inikeha kujutamise oskust.
Kursuse eesmärgiks on arendada üliõpilase analüüsi- ja eneseväljendusvõimeid inimkeha süsteemse tundmaõppimise ja kujutamise läbi. Tegeletakse inimkeha anatoomiline ülesehitusega, rõhuasetusega plastilisel anatoomial: proportsioonid, luustik ja lihastik dünaamikas ja staatikas.
Vajalikud materjalid osaleja poolt: joonistusplokk, -paber, valik joonistusvahenditest: erineva tugevusega harilikud pliiatsid (B-8B), süsi, pastellid, söepliiatsid v pastellipliiatsid, grafiidipulgad, markerid, joonestuspliiatsid ja suled. Täpsem info õppejõult kursuse alguses.
Joonistamine 2. osaHVVK.14.058, 3+3 EAP (sügis + kevadsemester)Õppejõud: Rauno Th Moss
Kellele: Loengutest ja suuremas osas praktikumidest koosneb kursus on mõeldud kõigile, kes soovivad omandada realistliku joonistamisoskuse aluseid ja arendada oma tehnilisi oskusi. Kursusel omandatakse joonistamise baasteadmised, õpitakse kujutama realistlikult natüürmorte ja inimesi, valguse ja varju rakendamist, käsitletakse ruumi ja vormi probleeme. Ülesannete komplitseerituse astmelt-astmele süvendamise kaudu saavutatakse joonistus- ja kujutamisoskuse eri tahkude võimalikult laia diapasooni valdamine.
Maalikursus - natüürmordist aktini II osa (kevadsemestril) HVVK.14.049, 3+3 EAP, sügis- ja kevadsemester (võib võtta osade kaupa)Õppejõud: Veiko Klemmer
Kursus annab ülevaate realistliku maalilaadi maalitehnilistest põhimõtetest. Sobib kõikidele, kes tahavad realistlikult maalida või alles alustavad oma teed kujutava kunsti vallas. Alustatakse lihtsamate natüürmortidega ja lõpetatakse täisaktidega. Kavas on kolmemõõtmelises ruumis asuvate esemete projektsioon maalipinnal, mõõtmistehnikad ja värvihaldus. Rõhk õigete proportsioonide leidmisel, paigutusel, usutaval materjalimuljel, tundlikul valgusruumil ja tugevalt rõhutatud struktuuril, et kompositsioonide selgus ja figuuri dramaatika võimsalt välja paistaks. Materjalikuluks peaks arvestama u 30 € semestris: värvid (soovituslikult veepõhised õlivärvid), pintslid, lõuendid jms.
Eesti ja Lääne kunst 20. saj lõpul, 21. saj algulHVVK.14.111, 3 EAPÕppejõud: Heie Treier
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.