Registreerumise info
Kursused avatakse kui täitub osalejate minimaalne piirarv, kui registreerunuid on üle maksimaalse piiravu, soovitame lisada end järjekorda, sest semestri alguses on alati ka loobujaid.
KEVADSEMESTRI 2019/2020 KURSUSED
Jazzmuusikalugu /The Story of Jazz (inglise keeles)HVVK.14.025, 3 EAPÕppejõud: Iñaki Sandoval
Kursus kõigile muusikaarmastajatele, keda huvitab jazzmuusika lugu 20. sajandil.
Loengukursus koos muusika kuulamise näidetega annab ülevaate džässmuusika perioodidest, esitajatest, heliloojatest, trendidest, mõjutustest, stilistilistest joontest, instrumentidest ja pillimängu eripäradest, arendades muusika kuulamise oskust ja analüüsi.
Laulmine Gregoriuse laulu baasil / Singing Class based on Gregorian Chant (inglise keeles)HVVK.14.001, 3 EAPÕppejõud: Lilian Langsepp
Kõigele, kes soovivad arendada oma häält ning tutvuda lääne muusikakultuuri ühe aluse, gregoriaani lauluga. Eelteadmised noodikirjast või laulmisest ei ole vajalikud. Abiks on Moodle’is olevad materjalid.
Kursus pakub:
Sümfooniaorkester, 2. osa (Sooritades erialakatsed saab liituda ka kevadsemestril)HVVK.14.117, 3 EAPPeadirigent: Taavi Kull
Oodatud on kõik, kes soovivad liituda Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestriga, mängivad instrumenti, on huvitatud osalemisest sümfooniaorkestri töös ja läbivad individuaalse erialakatse. Kursusele saavad registreeruda orkestrisse vastu võetud üliõpilased. Orkestriga saab liituda ka jooksvalt, kuid seda peab tegema võimalikult vara, et täita 80% mahus orkestri töös osalemise nõue.
Orkester osaleb avalikel üritustel ning proovides toimub repertuaari ettevalmistamine. Sõltuvalt pillirühmade vajadustest võivad toimumisaegadele lisanduda pillirühmade proovid. Palun jälgige rühmajuhi juhiseid ja orkestri listi saadetavaid kirju. Orkestril on väike liikmemaks. Koostöös Tartu Üliõpilasmajaga on tudengitel võimalus saada sümfooniorkestris osalemise eest ka ainepunkte.
Puhkpillimuusika, 2. osa (Sooritades erialakatsed saab liituda ka kevadsemestril)HVVK.14.124, 3 EAP Peadirigent: Enno Tubli
Oodatud on kõik, kes soovivad osaleda Tartu Ülikooli Puhkpilliorkestri Popsid töös. Orkestriga liitumine eeldab mängitava pilli tundmist vähemalt baastasemel. Kursusele saavad registreeruda orkestrisse vastu võetud üliõpilased, kes läbivad esimeses proovis erialakatse. Popsid on tuntud kui heatasemeline, huvitava repertuaariga, omanäoline ning oma ideid propageeriv kontsert- ja tantsuorkester. Kontserte on antud Eesti mainekaimates kontsertsaalides, ühtlasi on rohkesti osaletud erinevatel festivalidel, üritustel, esinetakse nii laatadel, pulmades kui ballidel. Repertuaar ulatub klassikalise muusika töötlustest rahvalauludeni. Valdavaks osaks on aga lõbus popmuusika, filmimuusika jm easy listening. Kursuse läbimine eeldab osalemist 80% ulatuses orkestri proovides ning vähemalt ühel avalikul esinemisel kokkuleppel dirigendiga.
Meeskoor (Sooritades erialakatsed saab liituda ka kevadsemestril)HVVK.14.099, 3 EAPPeadirigent: Kuno Kerge
Kursus meeslauljatele, kes soovivad laulda Tartu Akadeemilises Meeskooris. Koostöös Tartu Üliõpilasmajaga on tudengitel võimalus saada meeskooris osalemise eest ka ainepunkte.
Meeskoori repertuaar on hõlmab lääne kooriloomingut ning eesti meeskooriklassikat. Ära ei põlata kergemat muusikat ja tähtis koht on ka pärimusmuusikal. Koori omapäraks peetakse just selle teistsugust helikõla. Meeskooril on tihe koostöö pianistide, orkestrite ja mitmete kõrgtasemel solistidega, kes rikastavad nende arvukaid muusikalisi etteasteid.
SÜGISSEMESTRI 2019/2020 KURSUSED
UUS! Sümfooniaorkester HVVK.14.117, 3 EAPPeadirigent: Taavi Kull
Oodatud on kõik, kes soovivad liituda Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestriga, mängivad instrumenti, on huvitatud osalemisest sümfooniaorkestri töös ja läbivad individuaalse erialakatse. Kursusele saavad registreeruda orkestrisse vastu võetud üliõpilased. Orkestriga saab liituda jooksvalt, kuid seda peab tegema võimalikult vara, et täita 80% mahus orkestri töös osalemise nõue.
UUS! Puhkpillimuusika 1. osa HVVK.14.124, 3 EAP Dirigendid: Enno Tubli ja Sirje Vasmann
E ja K kl 19-21 Oodatud on kõik, kes soovivad osaleda Tartu Ülikooli Puhkpilliorkestri Popsid töös. Orkestriga liitumine eeldab mängitava pilli tundmist vähemalt baastasemel. Kursusele saavad registreeruda orkestrisse vastu võetud üliõpilased, kes läbivad liitumisel erialakatse. Popsid on tuntud kui heatasemeline, huvitava repertuaariga, omanäoline ning oma ideid propageeriv kontsert- ja tantsuorkester. Kontserte on antud Eesti mainekaimates kontsertsaalides, ühtlasi on rohkesti osaletud erinevatel festivalidel, üritustel, esinetakse nii laatadel, pulmades kui ballidel. Repertuaar ulatub klassikalise muusika töötlustest rahvalauludeni. Valdavaks osaks on aga lõbus popmuusika, filmimuusika jm easy listening. Kursuse läbimine eeldab osalemist 80% ulatuses orkestri proovides ning vähemalt ühel avalikul esinemisel kokkuleppel dirigendiga.
MeeskoorHVVK.14.099, 3 EAPPeadirigent: Kuno Kerge
Kursus meeslauljatele, kes soovivad laulda Tartu Akadeemilises Meeskooris. Koostöös Tartu Üliõpilasmajaga on tudengitel võimalus saada meeskooris osalemise eest ka ainepunkte. PS! Tartu Akadeemilises Meeskooris saab osaleda ka ilma kursusele registreerumata.
Kunstist muusikani - tõde ei ole olemas? II HVVK.14.107, 3 EAP Vastutavad õppejõud: Tuulike Kivestu ja Aadi Tegova
Kursus tutvustab üliõpilastele kultuurivaldkonna tänaseid väljakutseid läbi valdkonna ekspertide ja tuntud tegijate, kutsudes tudengeid kriitiliselt ja anlüütiliselt kaasa mõtlema, arendades üliõpilaste analüüsi- ja arutlusoskust.
Kultuuri rolli, väärtuse, eetika ja arengusuuna teemadel arutavad sel poolaastal Mika Keränen, Liina Pulges, Jalmar Vabarna, Virgo Sillamaa jt.
Kokku on kevadel kaheksa seminari vormis arutelu, kus käsitletakse nii kujutavat kunsti, muusikat, kirjandust, teatrit kui ka tantsu puudutavaid küsimusi. Esinemistest inspireerituna töötavad üliõpilased grupitööna välja omapoolsed argumenteeritud seisukohad ja esitlevad need. Vaata eelmise semestri külalisi ja teemasid Fabebooki albumist.
Popmuusika stiilide ja trendide analüüs / Analysing Styles and Trends of Pop Music (inglise keeles) HVVK.14.106, 3 EAP Õppejõud: Berk Vaher
Kursus neile, keda huvitab popmuusika ajalugu ja tänapäev.
Läbi teooria ja kuulamisnäidete tutvustab kursus popmuusika ajalugu ja tänapäeva läbi eri stiilide ja trendide esteetika ja nende omavaheliste vastasmõjude ja viiteväljade. Osalejad õpivad muusikat kuulama ja analüüsima ning oma kogemust komplekssemalt väljendama ja loomingus rakendama.
Meeskoor HVVK.14.099, 3 EAPPeadirigent: Kuno Kerge
E ja N 18.30-20.30
Alates 6. sept kogu semestri vältel E ja N 18.30-20.30 Vastuvõtukatsed N, 6. sept ja E, 10. sept kell 17.45-18.30
Kursus meeslauljatele, kes soovivad laulda Tartu Akadeemilises Meeskooris. Sügissemestrist pakub kunstide keskus koostöös Tartu Üliõpilasmajaga võimalust saada meeskooris osalemise eest ka ainepunkte.
Kõigile huvilistele korraldatakse septembri esimestel nädalatel vastuvõtukatsed, kursusele saavad registreeruda koori vastu võetud liikmed. PS! Tartu Akadeemilises Meeskooris saab osaleda ka ilma kursusele registreerumata.
Kunstist muusikani - tõde ei ole olemas? HVVK.14.097, 3 EAP Vastutavad õppejõud: Tuulike Kivestu ja Aadi Tegova
11.09–18.12 üle nädala!, esimene loeng 11.09, teine 25.09 jne T 16.15-19.00Uppsala 10-212
Kes otsustab kunstiloomingu väärtuse üle? Aga hinna? Mis oli või on formaat popmuusikas? Kas sugu võib mõjutada inimese loomingulist eneseväljendust? Kellele on mõeldud Eesti film?
Neile ja paljudele teistele põnevatele küsimustele otsime üheskoos vastuseid kunstide keskuse uue õppeaine "Kunstist muusikani - tõde ei ole olemas?" käigus. Kokku toimub sügissemestril kaheksa seminari, kus käsitletakse nii kujutavat kunsti, muusikat, filmi, teatrit kui ka tantsu puudutavaid küsimusi. Oma valdkonna väljakutseid ja võimalikke arengusuundi avavad algaval semestril Vaiko Eplik, Jim Ashilevi, Hannaliisa Uusma, Ilmar Raag, Andres Keil, Katrin Pärn ja Reigo Kuivjõgi. Üliõpilased töötavad grupitööna välja omapoolsed argumenteeritud seisukohad ja esitlevad need.
12.09, 26.09, 10.10, 31.10, 14.11, 21.11, 5.12 ja 12.12 K 14.00-16.00 Uppsala 10-212
Aken aasia muusikasse / Themes in the Music of Asian Cultures (inglise keeles)HVVK.14.002, 3 EAPÕppejõud Lilian Langsepp
6.09–1.11 N 12.15-13.45 Ülikooli 16-215
Kellele: Kõigile, kes soovivad saada teadmisi Hiina, India, Araabiamaade, Jaapani ja Korea klassikalistest muusikakultuuridest. Kursus tutvustab aasia muusikakultuuri ajalugu ja kaasaega, muusikalist mõtlemist, instrumente, repertuaari, õpetamis- ja esituspraktikaid ning aitab luua seoseid aasia muusikakultuuri ja õhtumaise muusikakultuuri vahel.
Kursus toimub koostöös Tartu Ülikooli Varajase ja Orientaalse Muusika Keskusega ja sisaldab osavõttu rahvusvahelise festivali Orient et Occident kontsertidest ja töötubadest.
5.09–12.12 K 16.15-17.45 Ülikooli 16-215Kõigele, kes soovivad arendada oma häält ning tutvuda lääne muusikakultuuri ühe aluse, gregoriaani lauluga. Eelteadmised noodikirjast või laulmisest ei ole vajalikud. Abiks on Moodle’is olevad materjalid.
Helitehnoloogia alused HVVK.14.088, 3 EAP Õppejõud: Janar Paeglis
Aprillis 4 x 4 akadeemilst tundi vältaval õppeainel tutvutakse tänapäevaste (iPadiga) juhitavate digitaalsete mikserpultidega ning arvutiprogrammis helifailide monteerimisega. Kursus annab praktilised teadmised ja oskused kuidas bändiprooviks vajalikku helitehnikat valida, seadmed õigesti ühendada ning parim kõlapilt saavutada.
Käsitletakse heli tekke ja levimisega seonduvat, tutvutakse erinevate akustiliste keskkondadega. Tutvutakse helindamiseks vajalike seadmetega ja viiakse läbi praktilised tööd nagu helitehnika vajaduste nimekirja (raider) koostamine, hääle (kõne või laul) helindamine, helindamiseks vajalike seadmete komplekteerimine ja ühendamine, lihtsama helirežii teostamine.
Lehekülgi jazzi, rocki ja popi ajaloost HVVK.14.037, 3 EAP Õppejõud: Mart Jaanson
Öeldakse, et levimuusika alal oleme kõik asjatundjad. Ühest küljest on see tõsi, sest sellesse valdkonda kuulub enamik meid ümbritsevast muusikast ja midagi jääb aja jooksul ikka külge. Teisest küljest on levimuusika just oma igapäevasuse tõttu raskesti hoomatav, sest kättesaadavat informatsiooni on liiga palju. Levimuusika rikkuste tundmaõppimiseks tuleb kujundada järjest uusi eelistusi.
Sel kursusel saab neid eelistusi – peale ülevaate jazzi, rocki ja popi peamistest vooludest viimase 100 aasta jooksul – kujundada kursusel osalejate isiklike lemmikute kaudu.
Jazz-, rock- ja popmuusika kujunemine stiilide, autorite, esitajate ja üksikteoste võrdlemise kaudu.
Ragtime, New Orleans jazz & dixieland, Chicago-style Swing, bebop, hard bop Cool jazz, free jazz, nu jazz Jazzrock, fusioon Country & western, rhythm & blues, folk Soul, blues Rock'n'roll Rock, hard rock, progressive Punk, new wave Heavy metal, thrash metal, stoner rock Beat music, acid rock, countryrock Funk, disco Pop, rap, dance music, electronic dance music Alternative music, grunge, industrial music World music Eesti jazz, rock ja pop
Muusikafilosoofia HVVK.14.003, 3 EAP Õppejõud: Lilian Langsepp
Muusikafilosoofia kursus pakub:
Seminaride fookuses on kaasaja muusikafilosoofide teemad Peter Kivy, Nick Zangwilli, Stephen Davies’e, Roman Ingardeni jt autorite käsitluses.
Improvisatsiooni alusedHVVK.14.031, 3 EAP Õppejõud: Marko Mägi
Kursus on kõigile, kes omavad pillimängu oskust (ja pilli) lastemuusikakooli vanema astme, ehk 5.-7. klassi tasemel ning soovivad arendada improvisatsioonilisi oskusi muusikainstrumendil läbi spontaanse pillimängu.
Kursusel saab tutvuda ja praktiseerida erinevaid võimalusi, kuidas siduda teooria praktilise musitseerimisega.
Klaverimängijaid saaks kursusele registreeruda ainult 2. Ülejäänud peavad olema muude instrumentide mängijad.
Laulmine Gregoriuse laulu baasil / Singing Class based on Gregorian Chant (inglise keeles)HVVK.14.001, 3 EAP Õppejõud: Lilian Langsepp
Kursus kõigile, kes soovivad arendada oma häält ning tutvuda lääne muusikakultuuri ühe aluse, gregoriaani lauluga. Eelteadmised noodikirjast või laulmisest ei ole vajalikud. Abiks on Moodle’is olevad materjalid.
Jazzmuusikalugu /The Story of Jazz (inglise keeles)HVVK.14.025, 3 EAP Õppejõud: Iñaki Sandoval
Muusika kui saksa rahvusliku identiteedi nurgakivi / Music as a Cornerstone of German National Identity (inglise keeles)HVVK.14.090, 3 EAPÕppejõud: Benjamin Schweitzer
„Is it possible to be a musician without being German?“, the German Nobel-prize winning writer Thomas Mann once rhetorically asked himself. Why are the general and cultural history and the national identity of Germany and its music so deeply connected, and what made Germany one of the leading „musical“ countries even while a German nation in the political sense did not exist for many centuries? The seminar offers a roller-coaster ride through 500 years of German music and history with its bright and dark spots, highly informative, but hopefully also entertaining. No need to know German or being able to read music – what is required is an interest in cultural history and in a vivid debate on the topics linked to it.
Oodatud on ka vabakuulajad üksikutesse loengutesse / seminaridesse!
Aken aasia muusikasseHVVK.14.002, 3 EAPÕppejõud Lilian Langsepp
Praktiline solfedžoHVVK.14.038, 3 EAP Õppejõud Mart Jaanson Kellele: Kursus on avatud kõigile, kes soovivad arendada oma muusikalisi eeldusi ning ei eelda varasema spetsiifilise muusikahariduse olemasolu. Õppeprogramm kohandatakse individuaalselt vastavalt iga osaleja tasemele. Praktikumidest koosnev kursus annab muusikateoreetilisi teadmisi (baasmõisted, helistikud, intervallid, akordid) ning arendab muusikalisi võimeid läbi praktiliste harjutuste. Kursusel analüüsitakse kuulmise ja noodikirja järgi muusika elemente, lauldakse või mängitakse instrumendil mõõduka raskusastmega muusikat ning õpitakse kuulmise järgi kirjutatama korrektses noodikirjas üles lihtsamat muusikat.
Muusikakultuuri alused HVVK.14.039, 3 EAP Õppejõud: Mart Jaanson ja Lilian Langsepp Kellele: Kursus on mõeldud kõigile, kes soovivad avarada oma teadmisi muusikakultuuri erinevatest avaldumisvormidest vaimulikust ja süvamuusikast eri kultuuriruumides kuni nüüdis- ja popluaarmuusikani. Kursuse käigus käsitletavad teemad on: muusikainstrumendid, muusika ja ühiskond, noodikiri, kompositsioonitehnikad, muusikalised vormid, muusika kui keel, muusika seaded, mitmehäälsus Euroopas, Euroopa renessanssmuusika, muusikaline modernism, muusikaesteetika, eesti professionaalne muusika, ühehäälne muusika Euroopas ja sellest väljaspool.
Jazzmuusikalugu / The Story of Jazz (õpe inglise keeles)HVVK.14.025, 3 ECTS Lecturer: Iñaki Sandoval To whom: To everyone who is interested about the overview of jazz music, through the analysis and discussion of its history all over the twentieth century. The course gives a general perspective about the importance of jazz in contemporary music and society with introduction to jazz music and improvisation, its history, styles, and most influential artists. Besides theory, there will be a listening of jazz records to differentiate the diverse elements of music and to identify the form and role of each instrument in a concert situation.
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.