Õppimine välismaal
Mis on välisõpingute eesmärk?
Välismaal õppimine või praktika läbimine annab väärtusliku rahvusvahelise kogemuse, laiendab silmaringi ning on kindlaks eeliseks ka tööturul. Muusika õppekaval võimaldavad välisõpingud kokku puutuda erinevate õpetajate ning nende meetoditega. Eesti muusikamaastik on üpris kitsas ning välisõpingud annavad hea võimaluse seda väljastpoolt vaadata ning uute kogemustega tagasi tulla. Mitmed tudengid on välisõpingute perioodi näinud hea võimalusena süveneda oma erialainstrumendi harjutamisse. Kuna muusika on väga lai ala, siis võimaldab vahetussemester oma õpingutele hoopis mõne sellise spetsiifika lisamist, mis Eestis ei ole võimalik (filmiheli ja sellega töötamine, erinevad pilliõppemetoodikad jne). Vähetähtsad ei ole ka välisriigis loodud kontaktid, mis annavad tulevikus võimaluse osaleda rahvusvahelistes muusikaprojektides.
Milline osa õppekavast on soovitatav läbida välismaal?
Kõikidel erialadel on olemas välisõpingute moodul, mida võib täita soovikohaselt. Pärimusmuusika ja rütmimuusika erialal on soovituslik võtta välisõpingute käigus põhipilli- ja ansamblitunde. Samuti võib asendada välisõpingutega asendama pilliõpetaja ja muusik-tehnoloogi valikmooduli aineid. Koolimuusika ja helitehnoloogia erialal tuleks õppeplaan panna kokku erinevatest huvipakkuvatest ainetest. Kõikidel erialadel on välisõpingute ning välispraktika jaoks sobiv kasutada ainet P2VK.02.760 Erialapraktika (15 EAP).
Välisõpingute jaoks õppeplaani koostamisel ning välismooduli täitmisel konsulteeri kindlasti programmijuhiga ainete sobivust erinevatesse õppekava moodulitesse.
Milline semester on parim aeg välisõpingute jaoks ?
Muusika õppekaval soovitame välisõpinguteks kasutada III õppeaastat. See on sobiv aeg, kuna muusikalised põhi- ja alusained on omandatud. Sõltuvalt tudengi tasemest võib mõelda ka välismaale õppima mineku peale II õppeaastal. Viimasel semestril välismaale õppima suundujad peavad arvestama, et reeglina ei laeku väliskõrgkoolist õppetulemused TÜ semestri lõpuks, seega ei saa ka alati arvestada ülikooli lõpetamisega välisõpingute semestri lõpus.
Kuidas planeerida õpinguid kui soovin välismaale õppima minna?
Konsulteeri programmijuhi Kadri Steinbachiga (kadri.steinbach [ät] ut.ee), kellega koos saate läbi arutada, milliseid aineid millisel semestril loetakse ning sellele vastavalt oma õpinguid planeerida.
Kas välisõpingute tõttu minu õppeaeg pikeneb?
Üldjoontes sõltub õppeaja pikendamise vajadus õppekava läbimisest ja välisõpingute mahust. Üliõpilasel on õigus saada nominaalaja pikendust üks või kaks semestrit, eeldusel, et ta toob väliskõrgkoolist vähemalt 15 EAP mahus õppeaineid TÜ semestri kohta. Alates sügissemestrist 2019 pikeneb välismaal õppijatele nominaalne õppeaeg väliskõrgkoolis viibitud semestrite võrra juhul, kui väliskõrgkoolis sooritatud õppeaineid arvestatakse TÜ õppekava täitmisel 15 EAP mahus semestris.
Millised on võimalused välismaale õppima minekuks?
Parimad sihtkohad on Erasmus+ partnerkõrgkoolid, kellega on läbi räägitud sisulisem üliõpilasvahetus konkreetse õppekava üliõpilaste jaoks. Head partnerid on olnud näiteks Läti muusikaakadeemia, Metropolia University of Applied Sciences (Soome), Ferenc Liszti nim muusikaakadeemia (Ungari), Lusiada ülikool (Portugal), Limericki ülikool (Iirimaa).
Täielik partnerkoolide nimekiri on leitav SIIN
Peale Erasmus+ programmi on ka mõningaid teisi võimalusi välismaale õppima minekuks. Nendega saad tutvuda siin.
Millised on minu võimalused välismaal praktika läbimiseks?
Välispraktika läbimiseks sobilikud organisatsioonid võid otsida ise või uurida, kus on sama õppekava üliõpilased varem käinud. Välispraktika on väga hea võimalus tegeleda välissemestri jooksul praktilise musitseerimise ning kogeda töösituatsioone. Lisaks annab see võimaluse tutvuda kõrgkooli asemel eraettevõtetega, festivalikorraldajate või muude organisatsioonidega. Praktikabaaside leidmisel on abiks erialajuhid ning programmijuht, kuid ootame, et oled ka ise aktiivne nende otsimisel. Igal juhul aruta välismaine praktika läbi oma programmijuhiga.
Kuidas rahastada oma välisõpinguid?
Erasmus+ programmi õpirände puhul on osalejale tagatud stipendium (elamistoetus).
Välispraktika toetuseks on võimalik taotleda Erasmus+ välispraktika stipendiumi.
Vaata ka teisi stipendiumiprogramme.
Kust ma leian välisõpingutega seotud nõuded?
Tutvu esmalt TÜ VKA välismaale õppima mineku hea tavaga. Igal aastal novembri alguses toimub osakonnas infotund, kus välissuhete spetsialist Anu Puulmann tutvustab välismaale õppima minemiseks vajalikke samme. Nõutud dokumentide ja tähtaegade kohta saad infot siit.
Kuidas saada lisainfot?
Õpingute sisulise planeerimise osas pea nõu programmijuhiga (kadri.steinbach [ät] ut.ee). Kõikide vahetusõpingutega seotud tehnilist laadi küsimustega pöördu välissuhete spetsialisti Anu Puulmanni poole (anu.puulmann [ät] ut.ee).