Rahvusliku käsitöö osakonna väljaanded
Osakond on käsitöö populariseerimiseks ellu kutsunud kaks väljaannete sarja: Rahvuslik Käsitöö ja Studia Vernacula.
Rahvuslik Käsitöö on toimetiste sari, mille eesmärgiks on osakonna missioonist lähtuvalt käsitöötehnikate ja oskuste säilitamine, propageerimine ja taaslõimimine kaasaegsesse tarbekeskkonda. Sarjaga toome vanad oskused tavalugejale lähemale ja anname praktiliste juhiste ning õpetuste kaudu kõigile huvilistele võimalus ise meistriks ja pärimuse kandjaks saada.
Sarjas on ilmunud:
"Etnograafilised sõbad ja tekid: lühike õpetusraamat", 2009
„Läänemaa sõrmkindad“, 2016.
Studia Vernacula sari on ellu kutsutud käsitööd ja pärandtehnoloogiat käsitlevate teadustööde avaldamiseks, et pakkuda pärandtehnoloogilisele mõttele akadeemilist foorumit.
Sarjas on ilmunud:
Traditsioonilised puutöö- ja ehitusoskused Viljandimaal 2008
Traditional woodworking and building crafts in Viljandi county in Viljandi county in 2008
Kihnu kördid eile ja täna
Lugusid materjalidest, 2013
Käegakatsutav, 2014
Silmnähtav, 2015
Käekirjad, 2016
Leivanumber, 2017
Esemete elulood, 2018
Asja uuritakse, 2019
Studing Estonian Heritage Craft Technologies. Best of Studia Vernacula 2013-2019, 2019
Vaata ringi, 2020
Studia Vernacula eesmärk on avaldada kõrgetasemelisi käsitööteaduslikke publikatsioone, arendades seeläbi eestikeelset teadus- ja erialadiskursust. Lisaks avaldame ülevaateartikleid, arvustusi ning teisi uurimuslikke kirjutisi. Laiendatud ingliskeelsete sisukokkuvõtete kaudu tutvustab ajakiri Eesti käsitöö- ning rahvusteaduslikke uurimusi ka rahvusvahelisele uurijate ja praktikute ringile.
Studia Vernacula peamiseks sihtgrupiks on akadeemilise taustaga käsitööpraktikud ning naaberteaduste uurijad. Kaastööd laekuvad osakonna kraadiõppuritelt kui käsitöövaldkonna spetsialistidelt Eestist ja mujalt maailmast; lisaks algupärastele uurimustele avaldatakse eestikeelsena valdkonna jaoks olulisi tõlkeartikleid.
Studia Vernacula autorijuhendi leiab siit
Käsitööteadus on Eestis veel pisut tundmatu uurimissuund. Käsitööteadus seob kaasaegsed kultuuriteooriad teadmistega, mis tulenevad pärandoskustest ja käelisest kogemustest. Nii ulatub uurimistulemuste üldistusjõud kaugemale pelgalt käsitöö piiridest.
Käsitööteadur on uurija, kes kaasab oma uurimistöösse käelistest pärandoskustest ja praktilistest kogemustest tulenevad teadmised ning nii ulatub uurimistulemuste üldistusjõud kaugemale pelgalt käsitöö piiridest. Studia Vernacula peamiseks sihtgrupiks on akadeemilise taustaga käsitööpraktikud, rahvusteaduste ja materiaalse kultuuri uurijad.