Kui kursus on täis, soovitame end järjekorda lisada. Semestri alguses tekib tavaliselt mõni vaba koht.REGISTREERU SIIN!
Kõik praktilised kunsti kursused võimaldavad paindlikult, vastavalt õppuri võimetele, isikupärale ja ettevalmistatusele püstitada ja lahendada erineva raskusastmega ülesandeid, sest juhendamine toimub individuaalselt. Vastavalt kursusele peavad õppuril endal olema vajaminevad kulumaterjalid: nt sobiv paber, papp või lõuend, pliiatsid, süsi ja kustukumm, maalriteip, vajadusel ka kaitsevahendid (põll, kittel, kummikindad).
UUS! Laisule kalligraafia / Calligraphy of Square-Cut Nib (eesti ja inglise keeles) HVVK.14.153, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kirjakunst on vana ja väärikas. Kursuse loenguosas õpitakse tundma erinevate kirjastiilide ajaloolist tausta ja kultuurilist konteksti, mis stiililiselt ja tehniliselt tähevormide kujunemist mõjutas. Praktilises osas omandatakse esmalt laisulega töötamise võtted ja läbitakse ornamentaalsete harjutuste seeria, seejärel keskendutakse erinevate laisulekirjade õppimisele, joonte tugevuse, kaldenurkade ja rütmi vahekordadele ning teksti paigutusele ja planeerimisele.
Ilukirja õppimine arendab käelist peenmotoorikat, vaatlus- ja analüüsioskust, proportsioonitaju ja ilumeelt. Varasem kalligraafia õppimise kogemus pole õppeaines osalemiseks vajalik. Oluline on siiras huvi ja tahe õppida ning harjutada.
UUS! Peensule kalligraafia / Roundhand Calligraphy (eesti ja inglise keeles) HVVK.14.154, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kursusel omandatakse teoreetilised ja praktilised baasteadmised Kurrentist – peensulega teostatavast ümaravormilisest ja seotud tähtedega ilukirjast. Lisaks kirjutama õppimisele tutvutakse selle kirjastiili ajaloolise kujunemisega alates 16. sajandist kuni tänapäevani ning uuritakse Kurrenti erinevaid kujusid inglise- ja saksakeelses kultuuriruumis. Läbi praktiliste harjutuste arendatakse osalejate käelist peenmotoorikat, vaatlus- ja analüüsioskust, proportsioonitaju ja ilumeelt. Lisaks parandab peensule kalligraafia õppimine ja harjutamine oluliselt igaühe igapäevast käekirja.
Varasem kalligraafia õppimise kogemus pole õppeaines osalemiseks vajalik. Oluline on siiras huvi ja tahe õppida ning harjutada.
Joonistamine, 2. osa / Drawing, Part 2 (eesti ja inglise keeles) HVVK.14.058, 3 +3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kellele: Loengutest ja suuremas osas praktikumidest koosnev kursus on mõeldud kõigile, kes soovivad omandada realistliku joonistamisoskuse aluseid ja arendada oma tehnilisi oskusi.
Kursusel omandatakse joonistamise baasteadmised, õpitakse kujutama realistlikult natüürmorte ja inimesi, valguse ja varju rakendamist, käsitletakse ruumi ja vormi probleeme. Ülesannete komplitseerituse astmelt-astmele süvendamise kaudu saavutatakse joonistus- ja kujutamisoskuse eri tahkude võimalikult laia diapasooni valdamine.
Vajalikud materjalid osaleja poolt: joonistusplokk, -paber, valik joonistusvahenditest: erineva tugevusega harilikud pliiatsid (B-8B), süsi, pastellid, söepliiatsid, grafiidipulgad, markerid, joonestuspliiatsid ja suled. Täpsem info õppejõult kursuse alguses.
Visandamine / Sketch (eesti ja inglise keeles) HVVK.14.131, 3 EAP Õppejõud: Maarja Nõmmik
Kursus on avatud kõigile, kes soovivad lihvida oma natuurist visandamise oskusi. Kursus arendab figuraalse kujutamise stilistilisi, graafilis-tehnilisi ning vormiplastilisi võimeid. Kujutatakse inimfiguuri intensiivsetes lühiajalistes poosides, mis arendab proportsioonitaju, anatoomilise vormiplastika täpsust, stilistilist vabadust ning tehnilist tunnetust ja graafilise teostuse efektiivsust.
Vajalikud materjalid osaleja poolt: joonistusplokk, -paber (mitte väiksem kui A3) või rull tapeeti, valik joonistusvahenditest: erineva tugevusega harilikud pliiatsid (B-8B), süsi, pastellid, söepliiatsid või pastellipliiatsid, grafiidipulgad, markerid, joonestuspliiatsid ja suled, sulg või pintslid, tint, akvarellid ja pintslid.
Visandamine II / Sketch II (inglise keeles) HVVK.14.133, 3 EAP Õppejõud: Maarja Nõmmik
Kursusele on teretulnud kõik, kes soovivad eelnevalt omandatud joonistamisoskusi edasi arendada.
Kursusel arendatakse loomingulist enesekindlust, arutletakse visandliku joonistamise kui kunstivormi üle ning lisaks tehnilisele kujutamisoskusele tegeletakse valmivate visandite sõnumi ja kontseptsiooniga.
Lisaks visandamisele kui kunstilise eneseväljenduse meetodile tutvustatakse seda ka kui võimalikku abidistsipliini teistel erialadel.
Teadusillustratsioon HVVK.14.127, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kellele: Kursus on suunatud kõigile, kes soovivad ülevaadet teadusillustratsiooni terminoloogiast ja ajaloost ning läbi praktikumide saada oskusi teaduslikult täpsete visuaalide loomiseks.
Kursus annab ülevaate teadusillustratsioonist kui iseseisva žanri sisulistest eripäradest ja kasutatavast sõnavarast ning ülesandest kommunikeerida informatsiooni. Praktilistest töödest saadav kogemus võimaldab iseseisvalt ette valmistada teaduslikult täpseid visuaalseid materjale.
Linoollõike kursus II / Linocut Course II (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.132, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Jätkukursus linoollõike tehnikas edasijõudnuile, mis võimaldab täiendavalt rakendada eelnevalt omandatud baasteadmisi ja -oskusi. Kursuse käigus keskendutakse mitmevärvilise linoollõike teostamisele, lisaks erinevate templite lõikamisele ja kõrgtrüki tehnika kasutamisele erinevatel materjalidel ning eesmärkidel (näiteks ex librisena, tekstiilil, dekoratiivse elemendina, jms).
Joonistamine / Drawing (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.058, 3 + 3 EAP (sügisel ja kevadel)Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kellele: Loengutest ja suuremas osas praktikumidest koosneb kursus on mõeldud kõigile, kes soovivad omandada realistliku joonistamisoskuse aluseid ja arendada oma tehnilisi oskusi.
Illustratsioon / Illustration (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.134, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kellele: Loengutest ja praktikumidest koosnev kursus on kõigile, kes soovivad saada teadmisi illustratsiooni rakendusvõimalustest ja ajaloost ning omandada praktilisi oskusi, et kavandada ja teostada illustratsiooni oma teadustöö, artikli või muu teose tarbeks.
Kursuse teoreetiline osa tutvustab illustratsiooni alaliike, rakendust, kujunemislugu ja kulturoloogilist tähendust. Praktiline osa keskendub läbi manuaalse töö ja tehnikate (grafiidi, tušši, värviliste pliiatsite, akvarelli ja guaši) illustratsiooni tehniliselt täpse ja esteetilise terviku saavutamisele. Keskendutakse ja vaadeldakse erinevaid tööetappe ja spetsiifikat nii ilukirjandusliku kui teadusliku teksti illustreerimisel.
Kalligraafia (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.119, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kursuse annab teoreetilised ja praktilised baasteadmised ilukirjast, arendades läbi praktiliste harjutuste osaleja käelist peenmotoorikat, vaatlus- ja analüüsioskust, proportsioonitaju ja ilumeelt.
Kursuse teoreetiline osa ja praktilised ülesanded on omavahel tihedalt põimunud, rõhuasetus on tööl laisulekirjaga. Loengutes omandatakse kirjakunsti ajaloolisest kujunemisest tulenev terminoloogia, põhilised kirjatüübid ning teksti planeerimisel kasutatavad kompositsioonilised printsiibid. Praktilises osas läbitakse põhjalik ja ulatuslik korpus ornamentaalsete harjutuste seeriaid, misjärel keskendutakse erinevate laisulekirjade läbiharjutamisele.
Linoollõige / Linocut Course (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.118, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kursus annab baasteadmised ja -oskused kõrgtrükist linoollõike tehnikas. Lisaks tehnilistele võtetele õpitakse tööde kavandamist, kompositsiooniliste probleemide lahendamist ja kavandi sihikindlat ja teadvustatud teostamist. Kursuse teoreetiline osa ja praktilised ülesanded on omavahel tihedalt põimunud, sealjuures on rõhuasetus tehniliste võtete omandamisel ja linoollõike teostamisel.
Kursus algab tehniliste harjutustega, läbib ühevärvilise linoollõikes graafilise lehe teostamise ja lõpetab 2-3 värvilise linoollõikes graafilise lehe tükkimisega ning autoriloomingulise tööga.
Visandamine / Sketch (eesti ja inglise keeles)HVVK.14.131, 3 EAPÕppejõud: Maarja Nõmmik
Joonistamine 2. osaHVVK.14.058, 3+3 EAP (sügis + kevadsemester)Õppejõud: Rauno Th Moss
Kellele: Loengutest ja suuremas osas praktikumidest koosneb kursus on mõeldud kõigile, kes soovivad omandada realistliku joonistamisoskuse aluseid ja arendada oma tehnilisi oskusi. Kursusel omandatakse joonistamise baasteadmised, õpitakse kujutama realistlikult natüürmorte ja inimesi, valguse ja varju rakendamist, käsitletakse ruumi ja vormi probleeme. Ülesannete komplitseerituse astmelt-astmele süvendamise kaudu saavutatakse joonistus- ja kujutamisoskuse eri tahkude võimalikult laia diapasooni valdamine.
Vajalikud materjalid osaleja poolt: joonistusplokk, -paber, valik joonistusvahenditest: erineva tugevusega harilikud pliiatsid (B-8B), süsi, pastellid, söepliiatsid v pastellipliiatsid, grafiidipulgad, markerid, joonestuspliiatsid ja suled. Täpsem info õppejõult kursuse alguses.
Plastiline anatoomia HVVK.14.085, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kellele: Kursus eeldab joonistamisoskust ning on kõigile, kes soovivad arendada anatoomiliselt täpse inikeha kujutamise oskust.
Kursuse eesmärgiks on arendada üliõpilase analüüsi- ja eneseväljendusvõimeid inimkeha süsteemse tundmaõppimise ja kujutamise läbi. Tegeletakse inimkeha anatoomiline ülesehitusega, rõhuasetusega plastilisel anatoomial: proportsioonid, luustik ja lihastik dünaamikas ja staatikas.
KalligraafiaHVVK.14.119, 3 EAP Õppejõud: Rauno Thomas Moss
Kursuse annab teoreetilised ja praktilised baasteadmised ilukirjast, arendades läbi praktiliste harjutuste osaleja käelist peenmotoorikat, vaatlus- ja analüüsioskust, proportsioonitaju ja ilumeelt. Kursuse teoreetiline osa ja praktilised ülesanded on omavahel tihedalt põimunud, rõhuasetus on tööl laisulekirjaga. Loengutes omandatakse kirjakunsti ajaloolisest kujunemisest tulenev terminoloogia, põhilised kirjatüübid ning teksti planeerimisel kasutatavad kompositsioonilised printsiibid. Praktilises osas läbitakse põhjalik ja ulatuslik korpus ornamentaalsete harjutuste seeriaid, misjärel keskendutakse erinevate laisulekirjade läbiharjutamisele.
Linoollõike kursus 2. osa (graafika) HVVK.14.132, 3 EAPÕppejõud: Rauno Thomas Moss Kursuse kõigile neile, kes on läbinud linoollõike kursuse sügisemestril ja omandanud baasteadmised ja -oskused kõrgtrükist linoollõike tehnikas.
Jätkukursusel õpitakse lisaks ja täiustatakse tehnilisi võtteid, jätkatakse tööde kavandamist, kompositsiooniliste probleemide lahendamist ja kavandi sihikindlat ja teadvustatud teostamist.
Kursuse teoreetiline osa ja praktilised ülesanded on omavahel tihedalt põimunud, sealjuures on rõhuasetus tehniliste võtete omandamisel ja linoollõike teostamisel.
Kellele: Kursus on suunatud kõigile, kes soovivad saada ülevaadet teadusillustratsiooni terminoloogiast ja ajaloost ning läbi praktikumide saada oskusi teaduslikult täpsete visuaalide loomiseks.
Improvisatsiooniline joonistamine / Improvisational Drawing (inglise keelne)HVVK.14.086, 3 EAPÕppejõud: Markus Kasemaa
Improvisatsiooniline eksperimentaalne vabajoonistamine sh värvidega, põhiliselt paberil. Töövahendid osalejate poolt. Kursus on mõeldud kõigile huvilistele, eelkõige nn kunstivõhikutele. Nii neile, kes huvituvad nn pu
hta kunstiga tegelemise kogemusest kui ka neile, kes soovivad eksperimenteerida kunstiga kui teiste valdkondade täiendava-toetava vahendiga. Osalejad on teretulnud siduma kursust omaenda tegevusvaldkonnaga mitme tegevusvaldkonna koostöö huvides vm isikliku teemaga.
Autoportree HVVK.14.116, 3 EAPÕppejõud: Maarja Nõmmik Kellele: Suunatud kõigile huvilistele. Kasuks tuleb varasem joonistamise, visandamise või maalimise kogemus, kuid osaleda saab ka eelneva kogemuseta.
Kursusel õpitakse ära tundma ja üles joonistama näole eriomaseid jooni ja ilmeid oma näo põhjal.
Kuna inimene tunneb ja tunnetab oma nägu kõige paremini, siis on see tänuväärne vahend, mille abil näo ja isiksuse eri vorme tundma õppida. Lisaks võimaldab see läbi mängida lugematul hulgal ilmeid ja emotsioone, mida ühtlasi tunnetatakse ka sisimas. Seetõttu on autoportree üks siiramaid portree tüüpe. Kavandite ja visandite tulemusel valmib vähemalt kaks autoportreed. Samuti tutvutakse autoportree näidetega kunstiajaloost ja tänapäevast.
Vajalikud materjalid osaleja poolt: isiklikud töövahendid vastavalt oma eelistusele ja võimalustele. Täpsem info õppejõult.
Visandamine HVVK.14.131, 3 EAP Õppejõud: Maarja Nõmmik Kellele: Kursus on avatud kõigile, kes soovivad lihvida oma natuurist visandamise oskusi.
Kursus arendab figuraalse kujutamise stilistilisi, graafilis-tehnilisi ning vormiplastilisi võimeid. Kujutatakse inimfiguuri intensiivsetes lühiajalistes poosides, mis arendab proportsioonitaju, anatoomilise vormiplastika täpsust, stilistilist vabadust ning tehnilist tunnetust ja graafilise teostuse efektiivsust. Vajalikud materjalid osaleja poolt: joonistusplokk, -paber (mitte väiksem kui A3) v rull tapeeti, valik joonistusvahenditest: erineva tugevusega harilikud pliiatsid (B-8B), süsi, pastellid, söepliiatsid v pastellipliiatsid, grafiidipulgad, markerid, joonestuspliiatsid ja suled, sulg v pintslid, tint, akvarellid ja pintslid.
Krokii II / Sketch II (inglise keeles)HVVK.14.108, 3 EAPÕppejõud: Maarja Nõmmik
Kursusele on teretulnud kõik, kes soovivad juba omandatud oskusi edasi arendada.
Vajalikud materjalid osaleja poolt: joonistusplokk, -paber (mitte väiksem kui A3) v rull tapeeti, valik joonistusvahenditest: erineva tugevusega harilikud pliiatsid (B-8B), süsi, pastellid, söepliiatsid v pastellipliiatsid, grafiidipulgad, markerid, joonestuspliiatsid ja suled, sulg v pintslid, tint, akvarellid ja pintslid.
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.