Tartu Ülikooli juhtkond oli külas kultuuriakadeemial

11. veebruaril käis Tartu Ülikooli rektoraat ning humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekanaat Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemias (TÜ VKA). Külaskäigu eesmärk oli tutvuda akadeemia tegevuse, sealsete inimeste ja õppehoonetega.

Rektoraat pidas akadeemia Vilma majas oma korralise istungi, seejärel tutvuti TÜ VKA õppehoonetega ning akadeemia direktor, osakondade juhatajad ja üliõpilasesinduse president andsid põhjaliku ülevaate kultuuriakadeemia tegevusest ning arengust.

Ülikooli rektoraat on veidi enam kui aasta jooksul käinud nii TÜ Narva kui ka Pärnu kolledžis ja nüüd jõudis järg kultuuriakadeemiani. „Kolledžid on kahtlemata rektoraadi huviväljas ja meie jaoks on nad ülikooli loomulik osa. Kõigil kolledžitel on kindlasti ühiseid küsimusi, aga igaühel on ka eripärasid. Pole kahtlust, et selliste visiitidega mõistame kohalikke olusid paremini,“ sõnas Tartu Ülikooli rektor professor Toomas Asser. „Tunnustan kõike, mida me kultuuriakadeemias nägime. Akadeemia on väga tugeva identiteedi ja eripäraga ning meie soov on seda hoida.“

TÜ VKA direktor Iñaki Sandovali sõnul on ülikooli juhtkonna külaskäik akadeemiale tähtis. ,,Kohtumine oli väga huvitav ja produktiivne,“ sõnas Sandoval. ,,Saime kinnitust, et Viljandi kultuuriakadeemia on Tartu Ülikooli jaoks oluline.”

Iñaki Sandovali sõnul on noortel järjest suurem huvi kultuuriakadeemias õppida. Näiteks viimase viie aasta jooksul on sisseastumisavalduste arv tõusnud üle 40%. Erinevalt teistest Tartu Ülikooli kolledžitest on Viljandi üliõpilaste arv püsinud stabiilsena.

Tartu Ülikooli finantsjuht Kalle Hein andis ülevaate kultuuriakadeemia viimaste aastate eelarve muutustest ja leidis, et akadeemias on tehtud kõik selleks, et kulusid optimeerida. Ta tõdes, et üliõpilaste arvu suurendamine kultuuriakadeemia eelarvet siiski ei kasvataks. Kuna kunstide valdkonnas on õpe kallis ja tähendab muu hulgas üks ühele õpetamist, siis moodustab 80% TÜ VKA kuludest palgakulu. Palgasurve on toonud kaasa olukorra, kus eelarve on muutunud väga pingeliseks ja tunda on vahendite nappust vaatamata sellele, et akadeemia tegevustoetus on kasvanud ülikooli üldisest tegevustoetusest kiiremini. Kalle Hein ütles, et akadeemia peaks leidma võimalusi tulude mitmekesistamiseks ja suurendamiseks. Seejuures tuleb arvesse võtta kultuuriakadeemia olulist piirkondlikku rolli ja leida paremaid võimalusi koostööks Viljandi linnaga.

Iñaki Sandoval tõdes, et kultuuriakadeemial on Viljandi linnaga küll väga head ja toetavad suhted, aga linna tugi võiks kajastuda stabiilselt eelarves, mitte piirduda projektipõhiste toetustega. Rektoraadi liikmed nimetasid hea näitena koostööd Pärnu linna ja TÜ Pärnu kolledži vahel, kus kohalik omavalitsus panustab kolledži regioonis püsimisse ka rahaliselt.

„Rektoraat on valmis Viljandi linna esindajatega kohtuma, et arutada kultuuriakadeemia ja linna koostöövõimalusi, aga muu hulgas tutvustada ka meie head kogemust Pärnus,“ sõnas Toomas Asser.

Tartu Ülikooli juhtkond on juhtinud varem korduvalt riigi tähelepanu kolledžite rahastamisele, soovitades toetada ülikooli regionaalpoliitilist tegevust eraldi riiklike programmide kaudu väljaspool tegevustoetust. 2018. aasta lõpus avaldas ülikooli senat seisukoha, et ühiskonna teenimine ja regionaalarengu toetamine eri piirkondades asuvate kolledžite kaudu ei saa toimuda õppetöö rahastamise arvelt.

Lisateave: Iñaki Sandoval, Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia direktor, 435 5230, 5362 6984, inaki.sandoval@ut.ee

Sandra Sommer
pressiesindaja