Video: kultuuriakadeemia visuaaltehnoloogia eriala üliõpilaste tööd Ugala teatri fuajees
Alates 7. märtsist on Ugala teatri fuajees üleval TÜ Viljandi kultuuriakadeemia visuaaltehnoloogia eriala üliõpilaste butafoorsete hõrgutiste, Antiik-Kreeka stiilis büstide ning värvikompositsiooni tööde näitus. Eesti Vabariigis kehtestatud piirangute tõttu saab väljapanekuga tutvuda video vahendusel.
Butafoorsed hõrgutised on dekoraator-butafoori ja tehnilise produtsendi eriala esmakursuslaste esimesed katsetused mitmete materjalide tundmaõppimisel. Üliõpilased on praktiseerinud varieeruvate materjalidega jäljendite võtmist ning kipsi, mesilasvaha ja teiste ainete valamist vormi. Esemete lõppviimistlusel on abiks olnud erinevad töövõtted: kruntimine, pahteldamine, lihvimine, akrüülhermeetikuga katmine ja maalimine. Butafoorsete hõrgutiste valmimist juhendas Külli Tammjärv.
Butafoorsed Antiik-Kreeka stiilis büstid valmistasid kolmanda kursuse dekoraator-butafoori eriala üliõpilased. Aine eesmärk oli penoplasti kasutamine suurvormi modelleerimisel ja erinevate materjalide (penoplast, montaaživaht, tekstiil, papjeemašee) kombineerimine ning omavahel ühendamine stiililiselt tervikliku skulpturaalse objekti loomiseks. Tudengeid juhendas Külli Tammjärv.
Värvuskompositsiooni tööd on valminud aines “Kompositsioon” esimese osa raames. Abstraktne, esemetu kunstivorm on heaks mänguruumiks värvide vastastikmõju, rütmi, joonte, pindade, faktuuri ja kompositsiooni erinevate võimaluste mõju katsetamiseks ja sellega seotud seaduspärasuste tundma õppimiseks. Esimese kursuse üliõpilasi juhendas Kersti Rattus.
Esimesed dekoraator-butafoori eriala üliõpilased alustasid Viljandi kultuurikolledžis õpinguid 1991. aastal ning seda võib pidada Eesti teatrite loov-tehniliste töötajate koolitamise alguseks. Täna saab kultuuriakadeemia etenduskunstide õppekava visuaaltehnoloogia erialal valida nelja spetsialiseerumissuuna vahel: dekoraator-butafoor, tehniline produtsent, valgus- ja videokujundaja. Loov-tehniliste erialade põimumine ja igapäevane koostöö samal õppekaval õppivate lavastajate, koreograafide, näitlejate ja tantsuõpetajatega loob üliõpilastele parimad tingimused erialaste oskuste omandamiseks ning mudeli keskkonnast, kus nad pärast kooli end teostama asuvad. 30 aasta jooksul on õppekava olnud pidevas arengus, ühendades ja sidudes unikaalsel moel loovuse ning tehnilised oskused ning püüdnud sammu pidada ümbritseva keskkonna muutustega.
Suur aitäh Ugala teatrile, Margo Siimonile, Jaan-Eerik Aardamile, Karen Adlerile, Kersti Rattusele, Eero Ehalale ja Silver Kaljulale!